| GeorgeOG19 a întrebat:

Salut.Vreau sa sap pe langa fundatie pana aproape de fundul ei( 1-1.5m) ca sa bag folie hidroizolanta(aia cu bule).Voi sapa cat sa pot scoate cu lopata din el si ca sa intru eu cat de cat. Oare ar putea crapa peretii daca nu se indeasa pamantul bine? Mentionez ca doar la 2 pereti vreau sa sap(5m fiecare).

Răspuns Apreciat de Editori
regis
| regis a răspuns:

Nu este deloc indicat sa sapi pe lângă fundația casei, mai ales la o asemenea adâncime, indiferent de vechimea clădirii. In plus, folia astfel montata nu va avea nici o utilitate practica, ea va împiedica apa sa se infiltreze in peretele fundației dinspre exterior, dar nivelul apei este același si dinspre interior...

2 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Eu cred ca tu iti faci singur de lucru laughing nu vad ce trebuie tu sa pui folie de care spui, te ajuta cu ce anume? Da na asa e romanu, daca nu se chinuie el nu poate trai laughing sau mereu trebuie sa isi caute sa faca ceva, ori sa strice, ca de bine nu vad ce bine poti face laughing

| Frank51 a răspuns:

Daca e casa veche, sunt toate sansele sa crape, desii daca nu sapi sub ea, nu ar trebui. Incearca sa faci progresiv, sapi 2 metrii pui folie, astupi, iar 2 metrii si tot asa. Daca e casa relativ noua, cu boltari si ciment, sansele sunt foarte mici.