| vladeusebiu a întrebat:

Salut,Vreau sa schimb centrale si sa pun una prin condensatie, Care marci de centrale sunt mai bune? ce tevi sa folosesc la calorifere?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Vaillant, Buderus si Viessmann sunt cele mai mari firme de centrale dar nici Bosch, Ariston, Ferolli, Immergas nu sunt de aruncat. Tevi le vei lua la sfatul instalatorului si te sfatuiesc sa iei numai de cupru. Sunt un pic mai scumpe dar te tin o viata.
Tevile din cupru sunt alegerea clasica pentru sistemele sanitare si termice. Foarte rezistente la uzura, la diferentele de temperatura si presiune dintr-o instalatie, dar si la actiuni mecanice externe. Au caracter antibacterian, fiind o alegere sanatoasa si sigura.

| vladeusebiu explică (pentru Salontanul):

Despre centralele Nova Florida ce parere ai?

| Salontanul a răspuns (pentru vladeusebiu):

N-am auzit de ele. Imi pare rau! Atentie! Din Septembrie centralele cu condensatie devin obligatorii. Sa nu-ti mai iei centrala simpla.

| vladeusebiu explică (pentru Salontanul):

Inca ceva vreau sa te intreb eu am cam 100 metri patrati casa(deci doar partea locuibila fara curte) imi ajunge o centrala de 24kw? si cubajul la camera pentru calorifere cum se calculeaa?

| Salontanul a răspuns (pentru vladeusebiu):

O centrala termica de 24 Kw este de ajuns si la 150 mp. Cat priveste caloriferele: http://www.eradiatoare.ro/calcul_termic.php

| vladeusebiu explică (pentru Salontanul):

Mersi frumos de ajutor

| Salontanul a răspuns (pentru vladeusebiu):

Mersi si eu!

9 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Adica ce centrala ai pe ce functioneaza si ce este aia centrala prin condensatie? Daca ai gaz arunca tot ce ai si pune gazul in pod daca stai la casa si incalzesti aerul direct, nu mai ai nevoie de calorifere si tot balamucul ala.Dar trebuie sa spui ce folosesti, gaz sau curent electric, apoi te trimit sa cauti ce ai nevoie, ori iti pot explica cum sa faci.Nu trebuie sa faci ce fac toti, trebuie sa faci ceva simplu, usor si economic pentru tine.

| vladeusebiu explică (pentru relian):

Stau la casa si folosesc centrala pe gaz.

| relian a răspuns (pentru vladeusebiu):

Personal daca as avea gaz as uita de calorifere si alte chestii de genul asta.Cauti acolo la cei care vind aer conditionat doar partea de caldura pe gaz, are un randament foarte mare si este foarte simplu de instalat.Acum depinde si din ce ai tu tavanul pentru ca trebuie sa faci citeva gauri, guri mici prin care va intra aerul acolo.In rest toata chestia se instaleaza in pod, se ataseaza de ea furtune flexibile izolate, le gasesti la dedeman, citeva guri(venturi)prin care aerul intra, respectiv o gura ceva mai mare pe care se trage aerul inapoi si aia e toata centrala.Nu calorifere, nu pompe de apa, nu stai ca ingheata baga mai stiu eu ce antigel bla bla.Incalzesti direct aerul pe care il bati si il circuli in toata casa.A si sa nu uit mai trebuie si un termostat, nu-i mare chestie, deci totul se face apasind doar un buton si atit nimic mai mult.Am auzit can RO toate astea de caldura [e gaz sint numai cu randament foarte mare, deci vei evacua gazele arse si printru-o teava de plastic.Nu am cautat sa vad exact ce magazine sint in RO pentru ca nu m-a interesat, dar daca tu esti curios poti cauta, macar asa sa iti faci o idee despre cum sta treaba. Daca vrei detalii spune si iti spun pas cu pas ce trebuie sa faci, sau poti intreba pe respectivii care vnd asa ceva de nu cumva iti instaleaza ei in pretul ala sau ieftin. Daca te duce mult instalarea iti pot spune pas cu pas. Deci eu asta as face daca as avea gaz si as fi in RO.