| ds01 a întrebat:

Vreau sa schimb geamurile cu unele care izoleaza mai bine, cu sticla LOW-E. Tatal meu a pus niste geamuri de la o,,firma" fantoma, fara garantie si chitanta. Eu vreau sa le schimb cu unele mai bune, ca imi tot,, transpira". E posibil si de la umiditatea mare sa-mi transpire, ca stau la parter. Oare firmele de termopane pot sa-mi schimbe doar sticla geamurilor, nu si rama? Nu mai vreau sa fac reparatii la pereti si etc.

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Pot schimba doar sticla numai dacă cea nouă are aceeași grosime cu cea actuală.
Dacă pui de pildă geam cu 3 foi în loc de unul cu 2, clar nu merge.
În plus, dacă vrei izolare mai bună, mai bine schimbi și ramele cu unele cu camere mai multe, cu bariere termice, cu fante de aerisire higroscopice... Dar o să te usture puțin la buzunare.
http://www.proconfort.ro/termopane/produse/accesorii/sisteme-de-ventilatie#

2 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Se pot schimba doar sticlele, ba chiar si baghetele, cu altele mai mici. Schimbarea baghetelor îți permite o sticla mai groasa, poate chiar tripan.
Daca tot schimbi, nu pune low-e, ci 4 anotimpuri. Diferența e imensa, mai ales vara.

| Adi88 a răspuns:

Un termopan se face la cald sau la rece. Ce inseamna asta,,, siliconul,, ala negreu care prinde ambele sticle se numeste teocol el si pune la cald (calup) cu un pistol special sau la rece. Nu la pus bine si a patruns aer iar baghetele is umplute cu silicagel pentru a trage umezeala din interior. Normal trebuie sa bata si caldura de la calarifer. Referitor la intrebarea ta, da se poate schimba doar sticla. Eu te as sfatui sa til faca la rece e mult mai oky.