| Maimmai a întrebat:

Salut,vreau sa torn o sapa de 10cm pe o suprafata de 140mp2, cati saci de ciment mi-ar trebui si cat nisip?

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Cam 15 mc de nisip si vreo 50 de saci de ciment, dar consumul de ciment depinde mult de cat de rezistenta vrei sa o faci.
Dar sincer nu inteleg de ce ai turna o sapa atat de groasa, 10 cm este exagerat de mult pentru o sapa.

| gabriel87000 a răspuns:

Ma omulte du-te si aduti cifa de beton si nu te mai juca cu betonul facut la mana. macar ala de la cifa sti ca e amestecat egal asa asta de la mana 1 betoeniera mai tare una mai slaba.si catigi cam jumate din bani care ii dai pe ciment.balastru.mana de lucrur, curent, apa, mancare la oameni.nu se mia merita sa faci beton la mana la ora actuala.du-te si aduti cifa de beton.am facut si eu casa si betonul l-am adus gata facut

| IonutAlupului a răspuns:

Pentru a turna sapa va trebuie in jur de 14 mc de nisip si in jur de 60-70 saci de ciment (cimentul este bine sa fie mai tare ca sa nu se macine). Pentru a gasi un pret avantajos postati Gratuit lucrarile pe care le aveti de facut pe www.Estimari.com si veti primi pana la 6 oferte de pret de la mesterii si firmele din zona dvs. Asa veti putea economisi la manopera deoarece firmele si mesterii vor concura intre ei ca sa ia lucrarea.