| GeorgeOG19 a întrebat:

Vreau sa zidesc cu bca de 600×250×200.Am 30 de mp.Cati m cubi imi trebuiesc? cati mp pot face din mc? Multumesc! Precizez ca zidul este de 4 randuri de bca.

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Se vede ca ai cam lipsit la orele de matematica, in special de la orele de geometrie tongue
Cheama un zidar (care a invatat, nu ca tine), el va calcula chiar la bucata...

Din ce le-ai scris mai sus nu se poate calcula cantitatea necesara.
Cei 30mp pot fi sub forma de patrat, dreptunghi alungit, cerc, trapez, trionghi etc, fiecare avand alta circumferinta de zidit.
Inaltimea zidului nu se monteaza si se calculeaza cu BCA montat in varf ("4 randuri de bca"), ci CULCAT, dar atunci zidul tau va fi doar de cca 1m inaltime...
Masoara toate cotele exterioare si interioare in cm, de asemenea si usile si ferestrele, fa o schita cotata si incarc-o pe un site, unde s-o putem vedea si calcula...

| anonimg a răspuns:

Trebuie să știi cate bucăți de bca intră într-un mc sau mp; noi nu stim cum se vinde bca-ul.
Masori cu ruleta toata lungimea zidurilor exterioare (sau doar acelea unde pui bca). Dupa ce ai adunat toata acesta lungime, o imparti la 600 că atât ai zis ca are un bca; rezultatul este numărul de bucati de bca de care ai nevoie. Apoi mai poti scade din ochi aproximativ 8 bucati de bca la fiecare geam si la fiecare usa, dar bineînțeles doar la zidurile de bca.
Zidul oricum nu trebuie facut mai gros sau mai subtire decât calup-ul de bca+tencuiala si izolatie.

Tu spui la magazin numărul de bca de care ai nevoie. Si vânzătorul stie cate bucati are un palet de bca. Unele magazine iti vand si bca la bucata, dar altele iti vand doar la palet.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

180 mc.