Întrebare recomandată | AnonimulX1 a întrebat:

Salut!
Zilele trecute am udat cam mult niște căpșuni urcatori și 2 sau 3 sunt cam verzui deschiși...
Știu ca e din cauza apei și poate capta anumite boli.
As dori sa știu ceva remedii sa le pot salva dar acasă, cu lucruri de prin casa (cu cenușă, drojdie, otet, nu stiu) dar sa ma ajute. Mersi, dau fundă.

4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cauta pe google ca nu stim, acolo gasesti totul despre ingrijirea pomilor, nu astepta aici ca nu stie nimeni, si pomii nu se udă zilnic, cel mult odata la doua zile nu trebuie sa pui apa sa faci baltă, îi uzi putin o cană doua de apa la doua zile este suficient ca pamintul trebuie doar inmuiat nu inundat de apă, floarea i si trage apa la radacina cit are nevoie si gata.

| RxTx a răspuns:

Rugăciunea este cea mai bună soluție!
Cealaltă idee ar fi să sapi pământul pe lângă ei ca să se ducă apa la un nivel mai jos de cât rădăcina lor dacă acsti capșuni sunt plantati in curte in pământ normal.
Dacă sunt în ghiveci dă si tu niște găurele de jur împrejurul fundului ghiveciului cu un cui incins in foc să aibă pe unde să se aerisesca acel pământ și să iasă surplusul de apă.
Pune niște oglinzi să bată mai mult soare înspre pământul respectiv poți folosi chiar si parasolare din astea auto sau folie alimetara dinaia de aluminiu să redirectionezi razele soarelui.

| AnonimulX1 explică (pentru RxTx):

Apa nu sta în acel loc, am pus eu prea multa apa când foloseam furtunul, de saoat am sapat ca să nu aibă buruieni și sa fie rasfirat solul din ce era notat pe internet. Mersi

| RxTx a răspuns (pentru AnonimulX1):

Pune si împământare e mai bine daca pica fulger...