| wowmentol2 a întrebat:

Salutare!
1.Stie cineva daca se mai dau terenuri tinerilor, de catre primarii? 2. Si daca da, cat de mare e terenul ca si suprafața?

3. Daca de ex. Un teren dat de ei e de 300mp², pot lua gen eu unul si o cunoștință de a mea unul? (Unul langa celălalt)

Mulțumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

1. Tinerii intre 18 si 35 au dreptul sa primească terenuri in folosință gratuita, pe toata durata construcției. Din pacate acest drept nu este dublat de o obligatie a primariei.
2. Suprafetele sunt de 150-300 in municipii, 250-400 in orase, 250-1000 la țară.
3. Astfel de terenuri se atribuie totusi gratuit, nu poti conditiona sa ai un anume vecin. Eu zic sa va bucurati daca primiti amandoi, indiferent daca sunteti sau nu alipiți.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista o prevedere legala generala (valabila in toata tara) in acest sens.
Poate ca unele consilii locale, mai ales din din orasele sau localitati rurale cu deficit de locuitori, sa adopte asemenea hotarari. Va trebui sa te interesezi la primaria din localitatea unde ai vrea sa construiesti.

| danbnz a răspuns:

Depinde de primarie.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu se dă nimic, mergi la primărie si intreaba i, trebuie sa intrunesti anumite conditii ca sa primesti ceva de la ei nu asa oricum, daca ai ceva pe numele tau casă masină adio, nu primesti nimic.

| Frank51 a răspuns:

Normal că se dau, mai ales dacă l-ai susținut în campanie și crede că l-ai votat big grin

| Vântulalb a răspuns:

Daca primaria are terenuri disponibile, cat de mari sunt terenurile, etc.
Daca primaria da, si daca amandoi va incadrati, puteti lua alaturi.
Insa daca se dau terenuri, numai primaria de acolo iti poate raspunde.