| speedgoblin a întrebat:

A venit timpul sa schimb centrala la un apartament cu 2 camere, aprox. 50 m2. Momentan am un Ariston Uno, cred ca primul model de ariston aparut, pus prin '98, '99 de pers. de la care am cumparat apartamenul. In momentul de fata centrala incepe sa dea din ce in ce mai multe rateuri si nu as vrea ma lase in mijlocul iernii. Am gasit urmatoarele modele pe diferite forumuri si nu stiu exact ce sa aleg. Gata aveti ceva idei despre ce ar fi mai ok va rog sa imi spuneti. Precizez ca instalatia de incalzire din casa este facuta in cupru. Modelele gasite sunt:
1)Centrala termica cu condensare Viessmann Vitodens 050-W 24 kW
2)Centrala murala in condensatie BOSCH CONDENS 2000W ZWB24-1RE
3)Centrala murala in condensatie VAILLANT ecoTEC pure VUW 286/7-2
4)Centrala termica in condensare Buderus Logamax Plus GB072K-24 kW V2

12 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Si eu am Bosch Condens 2000W si pana acum sunt foarte multumit (de doi ani o folosesc). Chiar daca multi instalatori au încercat sa ma convingă sa aleg alta, am mai mare incredere in Bosch decât in aceste firme cu pretenții de care acum câțiva ani nici nu știam ca exista.
Eu am supradimensionat caloriferele si încălzesc apa la 38 de grade, cat e minimul, obținând astfel o eficienta sporita. La o casa de 70 mp, slab izolata, a consumat sub 2000 lei/an, incluzând apa calda.

| Kron5tadt a răspuns (pentru regis):

Ai raspuns spunand NIMIC. Omul a spus clar ca nu stie ce sa aleaga. Iar tu, te-ai repezit ca virgina la prima sulita sa-i spui ca "uite, mamii, am si eu Bosch Condens 2000W!", in loc sa-i ceri minimum de date pentru un calcul de baza. Expertule...

| regis a răspuns (pentru Kron5tadt):

Desteptule, vezi tu sa fi cerut omul vreun calcul? A dat 4 modele, i-am spus ce am ales eu si de ce sunt mulțumit de alegerea făcută. Tu ești ala care vrei sa răspunzi la întrebări care nu ti s-au pus si tot tu faci pe deșteptul. Deci ridica-ti pantalonii, trage-ți chiloții si vezi de p.a ta.

| Kron5tadt a răspuns:

La ce inaltime se afla tavanul si care este gradul de izolare al apartamentului? Inca ceva: la ce etaj se afla apartamentul si cate persoane locuiesc constant acolo?

| speedgoblin explică (pentru Kron5tadt):

Inaltimea este de 2.5 m, apartamentul este cu 2 camere la etajul 2, pe mijloc si este izolat cu polistiren de 10. Este un apartament de 51 mp2 in Brasov. Beneficiaza de soare pe tot parcursul zilei. Am gasit prin forumuri si recomandari si modelul Vaillant ecoTEC Pure VUW 236/7-2, 20.2 kW care mi s-a parut cel mai ok pentru mine.

| NightLovell a răspuns:

Iti recomand cu incredere Centrala murala in condensatie BOSCH CONDENS 2000W ZWB24-1RE.

Are valori scazute de NOx si CO2
Este foarte silentioasa
Afisare coduri de eroare.
Acces asupra tuturor componentelor prin partea frontala a centralei.

Sper ca te-am ajutat, o zi placuta!

| speedgoblin explică (pentru NightLovell):

Ai testa acest model de contrala sau ai pe cineva care detine? am vazut ca cei de la bosh au si modelul 2500W care produce 13.1 l/min apa calda fata de 11... l/min la 2000W

| NightLovell a răspuns (pentru speedgoblin):

Da, personal am acest model si da am vazut, dar m-am limitat la 2000w.

| speedgoblin explică (pentru NightLovell):

De cat timp folosesti acest model de centrala? Este silentioasa in comparatie cu un model clasic?

| Kron5tadt a răspuns (pentru NightLovell):

Recomanzi cu incredere? Ai macar habar cum se calculeaza un necesar de btu/h?

| NightLovell a răspuns:

O folosesc de 3 luni si este foarte silentioasa!

| TudorVali a răspuns:

Viessmann, Buderus, branduri sunt marci de top si au produse de calitate.Eu am Viessmann Vitodens 050 si sunt foarte multumit. Are componentele de baza din otel inoxidabil, functionare modulanta in functie de necesarul de caldura. Am tot confortul si nu pot sa ma plang de costuri