| Cristina_Delistoian_1992 a întrebat:

Salutare.Am achizitionat un boiler pe lemne Ariston si stie cineva daca degaja si caldura sa incalzeasca atmosfera din baie ca stiu care o izolatie.

Răspuns Câştigător
| LIN2010 a răspuns:

Da,la evacuarea fumului din cazan se monteaza un burlan special construit pentru a degaja mai multa caldura, apoi acesta se racordeaza la cosul de fum, plus caldura degajata de focar(acesta nu este izolat termic), vor asigura caldura necesara pentru baie iarna.Pentru sezonul de vara exista cazane mixte(lemne/electric). Respecte

5 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Incearca sa fii explicita.

| relian a răspuns:

Un boiler nu degaja caldura in jurul lui, este izolat tocmai ca caldura sa ramina acolo si sa ajunga unde este nevoie. Eventual sau sigur o parte din caldura este eliminata pe cos sau pe o aerisire pe unde iese fumul, dar nu degaja caldura acolo unde il ai instalat.

| AlexanderAdrian a răspuns:

Nu stiu sincer de ce ai vrut sa-ti bati capul cu unul pe lemne, eu am unul electric, tot Ariston si e super.

Nu va degaja caldura in jurul lui fiindca nu pentru asta e facut.

| viotedy a răspuns:

Nu,iti trebuie si o sursa de caldura.cand faci baie se incalzeste si de la abur.era mai comod cu unul electric, dar ala care-l ai probabil e mai mare.

| HotuDePrajiturele1398 a răspuns:

Nu degajeaza caldura... am si eu tot Ariston.