| aloken a întrebat:

Salutare. Am luat un palmier natural de la Kaufland, acesta este: https://imgur.com/a/xs96B1L
Vreau sa stiu daca asa va ramane sau mai creste. Daca va mai creste puteti sa imi dati o poza cum va arata acesta?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

In ghiveciul in care ai cumparat-o si este acum, palmierul va mai creste inca cativa centimetrii, dupa care se va opri, iar in partea de jos frunzele se vor ofili si se va forma trunchiu gol.
Daca-l muti intr-un ghiveci mare, atunci poate creste chiar si pana la tavan (peste 2-3m), dar la fel se vor ofili frunzele inferioare si se va forma trunchiul.
In cazul ca este mutat afara (in sol) si este la temperatura suficient de mare, atunci poate creste chiar si la 10m sau mai mare.