| Catana_Cristi_1996 a întrebat:

Am o intrebare, stau la tara si in spatele case am o gradina iar mai sus o mica padure cu inclinatie de 45 adica in deal iar deasupra este vie. Platesc anual impozit pe teren care contine si padurea. Ma gndeam ca tot am gradina libera sa tai putin mai sus de gradina cativa copaci sa imi fac o livada. Mentionez ca padurea este formata din salcami. Am voie sa tai salcamii sa imi pot face livada fara sa fiu deranjat de lege? Exista riscul sa primesc amenda pentru asa ceva atata timp cat padurea e a mea si nu vreau sa tai tot ci doar 10 salcami?

7 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Salcamii nu sunt specie protejata, salcamii cresc prin curte si oamenii ii taie cand au nevoie. Asa ca nu e nici o problema, dar valorifica cat mai bine si lemnul de la copacii pe care ii tai. Sper sa nu se degradeze panta, ca e deja cam accentuata la 45 de grade.

| Catana_Cristi_1996 explică (pentru minrest):

Da,nu tai decat 10 salcami maxim la baza pantei unde mai am cativa nuci ca vreau sa ramana acolo, nu cred ca va fi problema de alunecare, ca in sus padurea e indesita de salcami mai micuti. Intrebam deoarece cand traia tata a fost la o vecina la fel sa taie ca l-a chemat iar in 30minute s-a sesizat politia ca nu ar avea voie sa taie desi era padurea femeii. Ma gandesc sa nu am probleme cu ei si nici nu m-as duce sa umblu pentru cativa salcami...

| KronstadtResurrection a răspuns (pentru minrest):

Raspuns gresit. CITESTE LEGEA!

| untu a răspuns:

Daca pădurea e pe proprietatea ta inclusiv grădina d
si cat pământ ai, dar trebuie si actele legale de proprietate, nu este nici o problema poti sa tai copacii!

| KronstadtResurrection a răspuns (pentru untu):

Nu induce omul in eroare. CITESTE LEGEA!

| untu a răspuns (pentru KronstadtResurrection):

Si ce? Care este problema cu legea? Pădurea este pe proprietatea lui si are acte in regula si plateste impozitul pentru intreg pământ! Ei au pus puietii de salcami in gradina! E mai bine sa taie proprietarul vreo 10 salcami decât sa lasi pe altui sa fure din proprietatea lui?

| KronstadtResurrection a răspuns:

Din cate stiu, trebuie sa faci o cerere la primarie, pentru aviz pozitiv de taiere a copacilor. Cat despre nuci, chiar daca ai spus ca nu vrei sa-i tai, te sfatuiesc sa obtii permisiunea autoritatilor inainte de ai atinge cu securea. Taierea unui nuc fara permis se lasa cu amenda penala sau chiar inchisoare (in functie de gravitatea faptei).