| Andrei997777 a întrebat:

Salutare, am o problema cu care ma confrunt in mijlocul iernii laughing) m-am mutat pentru o scurta perioada la casa batraneasca si am o soba de teracota, si nu stiu de ce, nu da caldura, se incalzeste foarte greu [ 3/4 ore de bagat lemne ] soba e calda dar nu degaja, aerul in casa nu e cald cum ar trebui sa fie, de la ce ar putea fi?

18 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Daca soba e calda, doar in casa se incalzeste greu, totul e in regula. Asa funcționează o soba de teracota.
Vad ca @Bula zice sa nu incalzesti soba ca poate crapa. Nici vorba, nu exista asa ceva. Ba mai degraba invers, in orice material fisurile apar la schimbari succesive de temperatura, cald/rece. Cand eram copil, in vacanta de iarna, teracota mergea 24 din 24, nici pomeneala de crapaturi, incalzit partial si alte avioane.

| Bula a răspuns (pentru regis):

Am scris ca, "NU trebuie incalzita INCONTINUU", nicidecum ca nu trebuie incalzita!
Soba de teracota are aceasta "specialitate", fiindca materialul (lutul) prea incalzit se crapa repede!
Din acest motiv, soba nu trebuie incalzita pana la incindere, iar atunci stocheaza mai bine caldura.
Am crescut in locuinta cu sobe de teracota, stiu despre ce vorbesc.

| regis a răspuns (pentru Bula):

Recitește ce ai scris, eu vad un "nu" cu majuscule... Lutul "prea incalzit" se transforma in caramida.

| Bula a răspuns (pentru regis):

Ai dreptate, am uitat "NU" si am corectat.

Intreaga soba este din lut.
Ceramica insasi este din lut.
Difera insa temperatura la care este incalzita /arsa!
Daca este supraincalzit, atunci lutul ars se crapa, apar fisuri si gazele arse ies spre camera (in loc de horn).
Cel mai periculor este fisurarea lutului (de astupare) dintre "caramizile" (placile) exterioare ale sobei.

Nota: in caz de aparitie a unor astfel de fisuri, unul din cele mai bune materiale de astupare este MAGIUNUL de PRUNE ("silvoita"), care etanseaza foarte bine crapaturile dintre placi.

| regis a răspuns (pentru Bula):

Si hornul meu e din carmizi si lut, construit in 1967, la inceput deservind nu mai putin de 3 teracote. Eu am conectat un mic semineu de otel si crede-ma ca ii dau uneori lemne de se înroșește burlanul, iar de crapat nu a crapat nimeni. Daca ar fi cum zici, s-ar fi facut de mult hornul bucati, pana acum nu are nici macar vreo fisura. Partea vizibila in camera am retencuit-o acu 5 ani, am gletuit-o, am mai si zugravit-o de doua ori, dar strict din motive estetice, nu pebtru vreo fisura.
In privinta etansarii cu magiun, e o varianta, dar acum se găsesc in comert chituri speciale pentru acest scop.

| Bula a răspuns (pentru regis):

Hornul nu se incalzeste la temperatura atat de mare, cat camera de foc si serpentinele din soba.
Deci, acolo se "uzeaza" mai putin caramizile (dar mortarul dintre ele este totusi afectat de diferentele mari de temperatura, in timp).

| regis a răspuns (pentru Bula):

Serios? Pai in cazul meu hornul e echivalentul primei serpentine de la o teracota, practic flacara bate direct in el...

| Bula a răspuns (pentru regis):

Flacara n-are voie sa bata in horn. Daca e asa, atunci exista pericol sa se aprinda carbunele depus in horn!
Serpentina are rolul de a prelua temperatura flacarii si a frana tirajul.
De regula, serpentina se face pe cel putin 2 nivele de teracota, iar hornul iese la (pen)ultimul nivel (ultimul nivel fiind "sapca" din caramida si lut, care este partea superioara al sobei.
Cu cat suba are mai multe nivele, cu atat acumuleaza mai multa caldura.
In horn trebuie sa iasa deja aerul cu fum la mai putin de 200 grade (altfel incalzesti doar Soarele happy ).

| regis a răspuns (pentru Bula):

E un semineu, nu o teracota, nu are serpentina, iar faptul ca incalzeste hornul este un avantaj pentru mine, pentru ca pastreaza caldura mai bine decat un burlan mai lung.
Ce se depune pe horn nu e carbune ci funingine, iar cosul se curata regulat.

| Bula a răspuns (pentru regis):

happy Mai sus ai scris teracota. happy
E complet alta constructie si functionare.
Funingenele sunt amestec de scrum si carbune (partea neagra este carbune).

| regis a răspuns (pentru Bula):

Nu ai citit atent. Am spus "la inceput [hornul] deservind trei teracote. Eu am conectat un mic semineu de otel..."

Bula
| Bula a răspuns:

Soba de teracota NU trebuie incalzita incontinuu, fiindca se poate crapa!
Soba de teracota se incalzeste doar atat, incat sa poti tine mana pe randul a 3-lea in sus, numarat de la usa focului.
Soba se incalzeste dinauntru si inmagazineaza caldura timp indelungat. De obicei se face foc de 2 ori intr-o asemenea soba (dimineata la trezire si seara inainte de culcare, cate cca. 2 ore.

Daca casa astfel incalzita ramane rece, atunci trebuie umblat la locurile unde scapa caldura: geamurile si usile sa se inchida bine, peretii si tavanul sa fie suficient de buni izolatori de caldura.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Este posibil sa aiba tirajul prea mare din cauza fumurilor prost facute. Fumurile nu sunt facute gresit ci doar au facut fumuri pentru carbune si tu bagi lemne. La carbune trebuie tiraj mai puternic. Ar trebui sa incerci cu carbune. Dupa ce faci un pic de jar cu lemne pune carbune si vezi ce face. Apoi dupa ce s-a incins soba ca lumea, inchide usita de jos, aia mai mica.

| Violleta2022 a răspuns:

Trebuie si soba aia curatata de funingine, ca este infundata.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

1. Tiraj prea mare, suge caldura si o evacueaza
2. Lemne naspa
3. Soba batrana/cu multe depuneri, care nu mai face schimbul de caldura.

| gabicoo a răspuns:

Trebuie curățat coșul de fum!

| 4ndr33y a răspuns:

Daca nu faci focul zilnic, asa se intampla pentru ca se racesc peretii. La fel patetsc si eu, cand ma duc in weekenduri, trebuie sa arda focul cateva ore ca sa se simta in camera.
Cand fac de pe o zi pe alta, se incinge imediat cu 3-4 lemne si sta asa de la 7-8 seara pana dimineata.

Răspuns utilizator avertizat