| PringAloe a întrebat:

Salutare, am observat ca una din prizele pe care le am are doar 2 fire, adica nu au impamantare, ce riscuri sunt atunci cand folosim priza respectiva ( gen cu bormasina, pompa apa etc)?

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu ai niciun risc, asa au fost facute toate blocurile comuniste fara împămintare la toate prizele, numai in bucatarie si in baie au facut prize cu împămintare, pentru masini de spălat si frigider.Restul prizelor in camere pentru ce aparate erau atunci un televizor si o veioză nu aveau nevoie de impămintare, ca nu existau atîtea aparate scule bormasini, flex cîte sunt azi.

| Digikey a răspuns:

Masinile de gaurit din comert au majoritatea doar doua fire.Deci existenta celui de-al treilea fir ar fi inutila in acest caz.
In cazul pompei de apa lucrurile pot fi diferite.Dar este suficient sa infigi un tarus metalic in pamant si sa legi un fir la masa pompei de apa.

| 222mario222 a răspuns:

Da! Deoarece decărcările electrice nu mai sunt preluate de împământare și este luat de individ prin aparat