| SorinacioSavage a întrebat:

Salutare,Am si eu o capra iar dintr-o data i s-au albit ochii si nu mai vede (presupun ca este orbire) intrebarea mea este urmatoarea, ce poate cauza asta? Capra are in jur de 12 ani, multumesc frumos

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

A orbit saraca capra! Bineinteles ca de batranete, are totusi 12 ani.
De acum inainte, trebuie sa o ajuti sa simta mancarea si sa o duci tu la plimbare, ca ea nu mai vede.

| anonimg a răspuns:

Apeleaza de urgenta la un medic veterinar.
Poate fi o boala care se poate extinde in toata gospodaria; si chiar si la oameni. Ce sa mai zic de chinul animalului care trebuie eutanasiat (nu doare) ca sa nu se mai chinuie daca nu exista vindecare.

| minrest a răspuns:

Cred ca are cataracta, datorita varstei inaintate. Inteleg ca e mai mult pet decat septel? Daca e asa, nu trebuie eutanasiata, mai in stabulatie, mai pe langa casa, pana moare de batranete. Daca nu e pet, nu am ce zic, saracuta! Decat ca trebuie tratata cat mai bine.

| Raducons a răspuns:

Trebuie consultat neaparat medicul veterinar care va sti ce sa faca.
Probabil are o alta boala care a provocat-o pe aceasta.
Intreaba la un cabinet daca nu vrei sa vina acasa. Oricum capra are o varsta destul de inaintata se poate sa fie si asta o cauza, stii ca si oamenii au asa ceva si se numeste cataracta, cred ca nu se apuca nimeni ca sa opereze capra la ochi. Daca esti curios mai cauta pe internet poate gasesti ceva.

| GabyT10 a răspuns:

Orbirea poate fi datorita varstei sau a unei boli contagioase.Trebuie chemat medicul veterinar sa o consulte.