| HapciuHhapciu a întrebat:

Salutare,

Am si eu o problema cu o lustra, mai exact becul de pe balcon, tensiune am la terminal si intrerupator. Dar cand pun lampa de control nu se aprinde.
Mai exact sunt doar 2 fire, banuiesc ca doar faza si nul, fara impamantare.
O idee ceva?

Răspuns Câştigător
| KronstadtResurrection a răspuns:

Trebuie sa masori cu un aparat de masura si control, pentru a vedea daca intre cele doua fire exista tensiunea 230V. Creionul de tensiune te inseala, fiindca nu poti verifica decat existenta fazei, nu si a nulului. Daca nu ai faza prezenta in intrerupator, este posibil sa fie din doza, sau, prin intrerupator sa fie trecut (este gresit, dar multi fac asta) nulul. Continua sa verifici pas cu pas si neaparat fa rost si de un aparat de masura, sau macar o dulie cu 2 fire si un bec pe post de lampa de control.

6 răspunsuri:
| cyupaku a răspuns:

Hapciu,ce vrei sa faci? sa nu te corentezi! cheama electricianul

| cyupaku a răspuns:

Cheama un electrician deoarece sunt doua aspecte:
1.cu partea electrica nu este de joaca deoarece poti sa iei foc
2.te poti curenta

| KronstadtResurrection a răspuns:

Ce vrei sa spui cu "terminal? Cu ce instrument masori tensiunea?

| HapciuHhapciu explică (pentru KronstadtResurrection):

La capat, unde ar trebui sa pun becul.
Creion de tensiune.

| HapciuHhapciu explică (pentru HapciuHhapciu):

Acum am vazut ca nu am tensiune la intrerupator, sa fie din doza?

| HapciuHhapciu explică (pentru KronstadtResurrection):

Cu asta am incercat, o lampa de control. Am pus lampa de control pe cele 2 fire din balcon, am bagat creionul de tensiune in dulie si se aprinde. Acum cand am pus creionul de tensiune pe intrerupator imi arata ca nu am tensiune, adica nu se mai aprinde creionul.
Am desfacut doza, dar vorba ta, imi trebuie neaparat un aparat de masura si control, voi incerca sa-mi fac rost de unul.Multumesc.

| KronstadtResurrection a răspuns (pentru HapciuHhapciu):

Trebuie sa masori cu un aparat de masura si control, pentru a vedea daca intre cele doua fire exista tensiunea 230V. Creionul de tensiune te inseala, fiindca nu poti verifica decat existenta fazei, nu si a nulului. Daca nu ai faza prezenta in intrerupator, este posibil sa fie din doza, sau, prin intrerupator sa fie trecut (este gresit, dar multi fac asta) nulul. Continua sa verifici pas cu pas si neaparat fa rost si de un aparat de masura, sau macar o dulie cu 2 fire si un bec pe post de lampa de control.