| Alecz0 a întrebat:

Salutare! Am si eu o problema cu termostatul centralei care e un Computherm Q3RF,mai exact afiseaza concomitent toate informatiile pe display dar fara a putea seta ceva pe el caz in care nici centrala nu porneste daca nu e setata temperatura de pe termostat.Care ar putea fi problema? Multumesc de raspunsuri!

7 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Cel mai probabil bateriile sunt foarte slabe. Incearca altele noi.

| relian a răspuns:

Poate ca este digital, deci trebuie sa apesi pe ecranu ala sa setezi ceva.Ar trebui sa ai ceva manual la acel termostat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai decat 2 butoane + si -, ce nu poti sa setezi? Mai jos ai un link cu termostatul si cum poti sa setezi temperatura :

https://www.youtube.com/watch?v=zzMGcUeVBHI&feature=emb_logo

| Alecz0 explică (pentru anonim_4396):

Da,e exact ca ala,dar problema e urmatoarea,acolo unde scrie gradele, room, heat, set toate chetiile alea apar pentru o secunda, apoi dispar si tot asa, un fel de licarire de 1 secunda intre ele

| KR0NSTADT a răspuns (pentru Alecz0):

Dacă nu ai pe cine să chemi, te învăț acum ce trebuie să faci până cumperi alt termostat.
Deci: termostatul are un receiver montat undeva lângă centrală. Acest receiver este alimentat din priză. El preia wireless comanda dată de termostat și o dă mai departe centralei, printr-un cablu cu două fire.
Tu, trebuie să scoți acest receiver din priză, apoi scoți și centrala termică. Apoi, tai cablul acela cu două fire care intră în centrală, chiar lângă centrală. Bucata de cablu rămasă legată la centrală o dezizolezi și legi firele împreună, apoi le izolezi cu bandă izolatoare. Bagi centrala în priză și setezi temperatura în calorifere. 60 de grade sunt suficiente. Acum, centrala va ține cont de temperatura din calorifere și va funcționa.
Bineînțeles că nu mai bagi receiverul în priză. Succes!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Alecz0):

Pai cand licare atunci apesi pe + sau - ca sa setezi temperatura dorita. Apoi il lasi in pace departe si n-o sa mai licare.
Daca tot clipeste asa din nimic, poate e defect.
Poti incerca sa ii scoti bateriile si sa le schimbi.

| KR0NSTADT a răspuns:

Probabil nu mai face paritatea cu baza. Încearcă să le împerechezi din nou, că la prima instalare. Sau, vezi să nu fi rămas vreun buton blocat. Schimbă și bateriile, pentru orice eventualitate. Dacă toate astea nu dau rezultat, cumpără altul. Până rezolvi problema, cheamă un tehnician să facă centrala ca să țină cont de temperatura de retur a apei din calorifere.