| WW2K18 a întrebat:

Salutare, am un Frigider Artic AD6310++, dar nu cred ca merge becul din interior, e aprins dar nu porneste, ce fac? A fost curentul oprit cateva minute.
Dau funda

3 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Frigiderul intră în protecție dacă e oprită alimentarea și repornită după scurt timp în momentele când funcționa compresorul.
Oprește-l de tot și lasă-l vreo oră (cu ușile închise, să nu pierzi frigul din el), apoi îl pornești din nou și o să meargă.
Dacă nu s-a ars cumva releul termic.

| anonimg a răspuns:

Trebuie înlocuit cu unul nou. Îl scoți de acolo și mergi cu el prin Dedeman sau alte magazine ca să găsești unul cu același filet.

| gabicoo a răspuns:

Nu merge becul sau frigiderul?
Daca nu merge becul: cauta pe net si vezi de unde poti cumpara unul nou. Sau mai simplu mergi la un service Arctic din orasul tau si cumpara un bec de la ei.
Daca nu merge frigiderul: cauza poate fi pana de curent de care zici. Frigiderele Arctic au un releu de protectie care s-a "zapacit" din cauza intreruperii de curent. Solutia il scoti din priza il lasi 15 minute in pauza apoi il bagi din nou in priza.
Succes.
happy