| PringAloe a întrebat:

Salutare, am vrut sa verific aerul din vasul de expansiune la un sistem de apa, dar intampin o problema, cand apas pe ventil si nu iese aer si nici apa, am oprit pompa in asa fel sa scada presiunea sub 1 bar si tot nu iese nici aer si nici apa, am incercat sa o umflu si nu intra aer-ul in ea, de ce?

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Poate e blocată (înfundată) supapa.

| PringAloe explică (pentru mihai69):

Da. era plina de nisip, am scos cam jumatate de galeata de 10l de nisip fin, plus de asta era si fisurata membrana, era o fisura mica dar cu timpul sa inundat de apa si acolo unde trebuia sa fie aer, acum sper sa nu mai am probleme deoarece de aproximativ 10 zile am schimbat si sistemul de filtrare si am pus unul pe 3 etape cu filtre de la 20microni la 1 micron, ce am observat eu acum ca am schimbat membrana e ca face un zgomot ciudat ( ma gandesc ca face asa deoarece e noua si face acel zgomot din cauza ca se dilata)

1 răspuns: