| Ajatara a întrebat:

Salutare,
Are cineva idee cum se numesc dulciurile de strada, ce se gaseau in perioada comunista, aratau ca o vafa cu gura patrata si erau umplute cu o crema alba?
Multumesc frumos!

12 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Halvita (foarte buna) nuga ( o porcarie). Foarte multa lume confunda alvita cu nuga. Sunt produse tota separate si ca aspect si calitativ.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cine mai stie ce era atunci, nici tu nu sti ce denumire avea ca sa gasesti ceea ce cauti trebuiesc detalii, tu crezi ca stie cineva cum se numea? Si zici ca erau vîndute de etnia rommă? Ei vindeau semințe, nu am vazut niciodata ca sa vîndă țiganii prajituri pe timpul lui Ceausescu. Cine stie unde ai vazut tu.

| NLS a răspuns:

Halvita, sau nuga
am mai vazut si recent, la unele evenimente, targuri, Zilele Orasului X, Targul Mierii, la Turda si Praid, la Cascada Balea (atat jos la statiune, cat si sus la lac)...

| Catrice a răspuns (pentru NLS):

Găsești și în supermarket lol

| Ajatara explică (pentru Catrice):

Daca se gasea in supermarketuri cum spui tu nu mai aveam aceasta dilema ci stomacul plin. Multumesc!

| Catrice a răspuns (pentru Ajatara):

Frate, eu cumpăr din magazin de ani buni. Nu știi unde sa cauți.

| Georgexyz99 a răspuns (pentru Sonia822):

Pot fi și cu vanilie și cu bezea. Dar parcă sună mai bine ideea de rulouri cu bezea.

| Blueberry8 a răspuns:

Nuga? laughing

| Georgexyz99 a răspuns:

Rulouri cu vanilie (mama de cand n-am mai mancat rulouri...)

| Ajatara explică:

In caz de nu m-am facut clara erau dulciuri de strada, facute si vandute de etnia Roma.Nu este nici halvita nici nuga.

| khhbshdg a răspuns:

Nuga/Halvita