| Minodor_Minulici_1995 a întrebat:

as avea o intrebare pentru cei care stiti. Cat m-ar consta o casa pe "rosu" cu parter si masarda de 120 m/patrati. Si la tencuit cat ma costa m/partat.

Răspuns Câştigător
| Ilie_Razvan_Adrian_1968 a răspuns:

Structura de zidarie si cadre de beton, circa 24000, la "rosu" lucrare executata corect si cu simt de raspundere, nu abureli de genul, "Fane si echipa de soc ", fara dorel ok! Cam 175-200 euro / mp construit, manopera si materiale, cu acoperisul la gata - invelitoare din tabla gen "Lindab", fara finisaje instalati sau alte lucrari de tencuiala (8-10 lei/mp )!

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

O casa pe doua nivele mai necesita SI fundatie!
Mansarda "pe rosu" nu se poate, intreg sistemul de acoperis trebuie facut.
Intre nivele trebuie sa faci centuri si placi de separare (din lemn sau beton).
Zidariile se calculeaza in metrii cubi, nicidecum in metrii patrati.
Tencuirea se calculeaza pe metrii patrati de perete (nu de podea) tencuit, pe fiecare strat, iar tavanele separat.

In functie de sol, materialele si tehnologia folosita etc. costurile pot varia chiar si de 10 ori.

In cazul unui sol mediu, pereti de caramida, fundatie si placi de beton armat, lucrarea te costa peste 80 mii euro (fara lucrari de infrastructura).

| darrio2007 a răspuns:

Nu se poate spune exact, de la inceput. La tencuit pretul difera de zona si de meseriasii care vin sa-ti facă.

| untu a răspuns:

Foarte foare scumpe de ordinul milioanelor (de le 10000-100000 RON) dar trebuie sa mergi la,, vizionare'' sa vezi casa asa cum este cum ti-ai dorit si apoi se fac calcule si vi se comunica pretul intreg oficial!

| Kenzo1234 a răspuns:

Olx