| iwefgOficiall a întrebat:

Salutare ati mai patit vreodata asa ceva pe usa de la masina de spalat mi sa deformat masca langa balama ce anume are acolo masina de spalat rufe modelul este arctic afd1200+.
Aveti o poza aici: https://ibb.co/d0t96b

5 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Ai rugină sub masca aia. Va trebui să schimbi ușa cu totul.

| iwefgOficiall explică (pentru mihai69):

Nu are cum sa fie rugina sub masca fiindca masina nu e deloc ruginita

| mihai69 a răspuns (pentru iwefgOficiall):

Mă tem că trebuie să te contrazic - are cum să fie, chiar dacă mașina în rest nu are nicio urmă de rugină.
E posibil să se fi strecurat apă (cu detergent) pe lângă șuruburile balamalei și a corodat metalul, determinând deformarea plasticului care îl acoperă.
E simplu să realizezi despre ce e vorba: apasă ușor pe umflătura aia și, dacă simți că dedesubt „trosnește" ceva (ca și cum ar fi nisip) - e coroziune; dacă e doar umflat și nu se simte nimic sub deformare, ar putea fi de la o supraîncălzire (ai fiert rufele în ea?).

| iwefgOficiall explică (pentru mihai69):

Deci deformarea aceasta s-a format antr o zii adica ieri pana ieri nu avea acea deformare si cred ca e vorba de vreo piesa care sa ancins prea mult si a cauzat aceasta deformare pe masca.
Ieri am spalat de 2 ori la 50 de grade nu i-am dat mai mult.

| mihai69 a răspuns (pentru iwefgOficiall):

Atunci e posibil să scapi mai ieftin - schimbi doar masca din plastic, dacă o găsești pe undeva...