| anonim_4396 a întrebat:

Salutare azi am vrut sa schimb o priza dar dupa ce am pus o si sa insurubez alea ca tabloul nu e cu clape din astea vechi ca cu chesti din astea ce se insurubeaza nu stiu cum le zice cand am insutubat ultima a puscat am repus o la loc si nu mi merge curentul deloc am incercat sa scot priza sa izolez firele si sa bag iar si tot nu am schinbat si firul ala ce e la alea ce se insurubeaza ma gandesc sa sun maine la electrica oare ma ia bani ss imi faca astea stau la bloc

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Siguranta s-a ars. In interior sunt fire de sarma subtire (se numeste Lița) si sunt calibrate (de obicei pentru 16 Amperi in casa). Daca pui o sarma mai groasa se arde instalatia. Daca pui o sarma mai subtire sare iar siguranta. Asa ca mai bine te duci maine la un magazin cu electrice si ceri un patron siguranta fuzibila de 16 A si-l inlocuiesti pe cel vechi. Cu timpul vei invata sa folosesti si lita. eu asa faceam pana mi-am luat siguranta automata de acel tip, rotunde care se numesc E27. Se gasesc in diferite magazine dar eu mi-am luat de la Dedeman cu 15 lei: https://www.dedeman.ro/ro/siguranta-automata-e27-16a-02-347/p/1011641 Astea sar si apesi pe butonul negru si isi revin. Pentru siguranta principala am luat una de 25 de Amperi si gata am scapat de chinul arderii sigurantelor. Succes!

| William a răspuns:

Din ce am inteles eu ti s-a ars o siguranta (alea care se insurubeaza). Nu e mare lucru dar cred ca ar fi mai bine sa chemi un electrician.

| DennisW a răspuns:

Nu sunt rautacios, dar e clar ca nu te pricepi. Nu te mai baga sa nu faci ceva si mai rau.
Evident, daca aduci un electrician te va costa, dar e mai bine decat sa dai foc casei.