| maphiotul a întrebat:

Salutare.
Ce parere aveti care detergent e mai eficient,mai bun,praf sau lichid?
Va rog fara alte recomandari de produse sau mărci, pentru ca nu am nevoie de discuții interminabile.
Va multumesc pentru intelegere.

26 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Fara marci nu se poate. De exemplu eu sunt mulțumit de Arielul praf, in schimb Ariel lichid e o glumă, iar pastilele mai rau murdăresc, cel putin la temperatura mica. In schimb Formil lichid de la Lidl imi place foarte mult, pe cand praful... e praf.
Deci cred ca cel mai bun detergent e cel cu concentrația de substanță activa mai mare. Daca e măsluita concentratia, nu mai contează forma.

| maphiotul explică (pentru regis):

Mersi de informatii
O sa tin cont

| dullcat a răspuns:

Buna.Eu aleg praf.Iar daca folosesti si balsam de rufe, iti sugerez sa renunti, fiindca acestea doar iti strica tesaturile.

| maphiotul explică (pentru dullcat):

Care strica tesaturile?

| dullcat a răspuns (pentru maphiotul):

Toate.Acestea nu fac decat sa aplice un strat cerat pe tesatura, care mai incolo le va face sa arate mult mai uzate decat sunt de fapt.Nu, nu e necesar pentru a face materialul moale, plus alte prostioare promovate de producatori.In cazul tesaturilor elastice(de exemplu la echipament sport) e o idee foarte proasta sa il utilizezi, deoarece va slabi rezistenta acestora si se vor deforma.In cazul tesaturilor din bumbac sau a altora care absorb bine, le reduce considerabil puterea de absorbtie.De aceea acesta nu trebuie niciodata folosit pentru prosoape.Valabil si pentru tesaturile sintetice (spoiler: tot ce e in magazine acum e sintetic, adica poliester, poliamida, elastan, vascoza, etc).

De mentionat si ca pentru foarte multe persoane balsamurile de rufe cauzeaza probleme de piele, deoarece suntem nevoiti sa purtam haine 24/24, iar ingredientele pe care le contin sunt toxice, dupa spalare fiind absorbite de pielea noastra.

De citit

https://playtech.ro/......ani-514936

https://www.consumerreports.org/......931009251/

https://mygreencloset.com/never-use-fabric-softener/

| maphiotul explică (pentru dullcat):

Sincer nu inteleg nimic, nu te supara.
Fii explicit/ă
Ce sa folosesc si ce nu?

| maphiotul explică (pentru dullcat):

Si cam toate hainele ce conțin poliester, poliamida, elastan, vascoza le-am aruncat la gunoi

| dullcat a răspuns (pentru maphiotul):

Despre balsamul de rufe spuneam ca deterioreaza.

| dullcat a răspuns (pentru maphiotul):

Foarte rau, hainele nu se arunca la gunoiul menajer. Cele in stare inca ok pot fi donate.

| maphiotul explică (pentru dullcat):

Aaa...balsam nu folosesc ca nu imi plac mirosurile de genu

| maphiotul explică (pentru dullcat):

Trebuie sa explic tot?
Le-am impaturit, le-am pus in saci si le-am lasat langa container sa le ia cine are nevoie.

| maphiotul explică (pentru dullcat):

De donat sau de dat cadouri ceva ce mie nu imi place nu o fac.
De aia nu le-am donat pentru ca le consider foarte proaste hainele cu poliester, poliamida, elastan, vascoza.
Daca totusi cineva le-a vrut, le-a luat

| dullcat a răspuns (pentru maphiotul):

Si cum ar fi stiut cineva ca sunt haine acolo? Nu stii daca au fost luate sau au sfarsit la groapa de gunoi. Poti primi amenda pentru asta, stiu pe cineva care a primit asa, lasandu-le langa container. Si chiar si asa, proaste cum sunt, altii nu au deloc.Nu am zis de cadouri. Daca esti din Bucuresti sau alt oras mare, ai oportunitati destul de multe pentru a dona.Trebuie doar sa vrei.

| maphiotul explică (pentru dullcat):

Sunt multi care cauta in gunoaie.
Sigur le-a gasit.
Ma repet, eu daca pot dăruii cuiva ceva bun o fac, daca nu prefer sa nu.

| Freya1 a răspuns:

Cred ca lichid. Miroase mai bine, nu rămâne pe haine...

| maphiotul explică (pentru Freya1):

Asa ma gandeam si eu.
Dar nu stiu cat e de eficient in comparatie cu praful.

| Freya1 a răspuns (pentru maphiotul):

E uneori mai eficient.Eu folosesc și pernute și detergent lichid și îmi pare ca îmi curata hainele mai bine decât praful.

Răspuns utilizator avertizat
| VrRos05 a răspuns:

Lichid

| LucyiFer a răspuns:

Păi nu-i logic?
Lichidul e cel mai bun.
Dar se duce mai repede.

| AlinaPodar251 a răspuns:

Si eu tot din Lidl iau Formil lichid, iar la cele colorate le pun hartie tot din Lidl pentru a ma ajuta sa nu se decoloreze hainele. De curand am inceput sa iau detergent lichid de la Paiso care este atat pentru rufe albe cat si colorate, spala foarte bine atat coloratele cat si albele, albul iese alb. Acum eu stiu, toti isi schimba retelele cat despre Ariel si Persil lichid. Am renuntat de mult sa mai spal cu ele...

| maphiotul explică (pentru AlinaPodar251):

De ce ai renuntat la ariel si persil?

| AlinaPodar251 a răspuns (pentru maphiotul):

Pentru ca au ramas doar parfumul si brand-ul de ele, dar eu am nevoie sa spele la fel ca noi toti de altfel.