| Valentin_Floriss_1972 a întrebat:

Salutare,cine poate sa i-mi spuna,din experienta, care sunt dimensiunele unei custi pentru. iepurii de rasa mare, tip urias germani? Multumesc.

1 răspuns:
| georgyanaaa a răspuns:

De obicei toate custile de iepuri sunt construite mai mult sau mai putin pe urmatoarele dimensiuni standard: 80 cm latime, 90 cm lungime si 50 cm inaltime. Usile custii pot fi plasate pe laterale sau deasupra custii. In cazul in care cusca va fi tinuta afara, se construieste pe picioare care sa-i asigure ridicare de la sol cu cca 10-15 cm, pentru ca sa nu se ude in interior pe timp de ploaie. De asemenea, in cazul in care cusca va sta afara, trebuie sa prevedeti un sistem de acoperire si protejare a acesteia pentru perioadele de vreme rea.