| Mihai321312 a întrebat:

Salutare. Cine stie din propia experienta ce insecticid e cel mai bun impotriva gandacilor de bucatarie. Locuesc etaju 1 si sub mine e o patiserie, am tot folosit raid max da degeaba la cateva zile vin inapoi

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ani de zile am trecut prin ce treci tu, cand dadeam cu spray de gandaci mureau sau dispareau, dupa care se reintorceau.

O prietena, mi-a dat solutia ei sanatoasa, care te fereste de toxina sprayurilorsi iti idneparteaza si gandacii de bucatarie: coaja de la dovlecei, care in loc sa o arunci, o pui ca atare, sau pe o bucatica de hartie, prin dulapuri, sub frigider, sub arahaz, prin toate locurile posibile pe unde merg gandacii.
Crede-ma ca, ani de zile am aruncat banii pe fereastra si m-am intoxicat cu tot felul de spray-uri, dar de cand folosesc doar pielita/coaja de la dovlecei, nu mai am probleme.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Daca nu scapa si vecinii de ei, nici o sansa.

| FoxyM a răspuns:

Salutare! gândacii de bucătărie nu sunt chiar "prietenii"nostri.Pentru a reusi in eliminarea lor, identifica-le cuibul, de obicei acestia il fac în locuri cu umiditate mare si in locuri izolate, si cu lumina redusă.Dar nu uita sa nu lasi vasele in chiuvetă pana se fac munti si gunoiul nu trebuie tinut mai mult de 48 de ore! Caută sa cumperi insecticid din farmaciile veterinare si sa faci o curătenie generală ca sa i poti elimina pe toti! Meriti"a doua sansa"

| LinxCont a răspuns:

Au pe undeva un loc pe unde vin. Daca sunt astupate cu chit toate gaurile de pe linga tevi, sunt sanse sa dispara daca sunt eliminati toti cei ramasi.

| KronstadtResurrection a răspuns:

Ei nu vin înapoi, pentru că nu pleacă în delegație. Dezinsecția este ineficientă? Atunci, burn the god damn place.

| iar99Teo a răspuns:

Exista insecticide industriale foarte puternice mult mai concentrate decat cele prezente normal in comert insa daca nu distrugi sursa poti sa ai insecticidul lu' peste ca tot o sa iti reapara mai devreme sau mai tarziu (spre exemplu exista insecticid pentru daunatori folosit in aviatia utilitara/pentru stropit in agricultura). Solutia ar fi dezinsectia generala pe toata scara inclusiv in patiserie, beci, scara si restul de apartamente. Insecticidul cu cat este mai performant sau mai concentrat cu atat este si mai toxic pentru om. Ar trebui sa aveti o discutie la nivel de asociatie de proprietari si sa rezolvati problema la toata lumea. Multa bafta!

| Anngela a răspuns:

Foloseste spray-ul original de muste. Poti iesi la plimbare o jumatate de ora si dai cu el intr o camera si lasi asa apoi cand vii aerisesti si ii "stargi de pe unde ii vezi. EU asa fac tot timpul

| alyaco a răspuns:

Poti incerca solutia pentru pardoseli de la Sano, e foarte eficienta daca e folosita frecvent https://www.acomarket.ro/detergent-pardoseli-sano-floor-plus-2-l, sau solutia insecticid tot de la ei https://www.acomarket.ro/insecticid-sano-k-2000-trigger-750-ml. Efectul e de mai lunga durata datorita microcapsulelor ce se elibereaza in timp.