| All4QuestionS a întrebat:

Salutare, de curand niste baieti mi-au instalat un aer conditionat pe hol, holul care este fix langa baie, in peretele dintre hol si baie unde au facut gaura pentru toate cele legate de aerul conditionat a picat si o bucata buna din perete (peretele este din ciment/beton, nu din rigips), de asemenea au facut gaura si spre exterior in baie, unde au facut o gaura destul de mare si adanca in perete pentru ca tot dadeau de metale in zid.
Cum as putea sa repar bucata din perete de pe hol si gaura maricica din baie?
Ce ar trebui sa cumpar ca sa pot umple gaura respectiva? Nu ma pricep mai deloc la lucrurile de genul si am nevoie de putin ajutor.
Multumesc.

8 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Cu niste adeziv de polistiren se rezolvă rapid. Daca ai un pistol de spuma, poti umple inainte, apoi cu un cater o aduci la nivel.
Siliconul nu are ce cauta acolo, nu e vorba de spatiul de pe langa țevi, ci de niste cratere in tencuiala.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde cat de mare e gaura.

daca e mare, umpli cu caramida si ciment

daca e mica poti folosi spuma din aia de se foloseste la gemurile termopan pe urma finisat

| All4QuestionS explică (pentru suntserios):

Are cam 15cm adancime, cam 20cm latime si in jur de 7-10cm inaltime, este maricica dar nu foarte mare, nu stiu exact ce fel de ipsos sau glet as putea sa folosesc, sau daca mai bine este altceva

| suntserios a răspuns (pentru All4QuestionS):

La 20 cm e maricica deja, trebuie umpluta cu ceva caramida, eu asa as face

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Chemi un zugrav si le face el daca nu te pricepi nu te baga sa faci tu ca mai rau strici peretii

| mihai69 a răspuns:

Deși majoritatea recomandă spuma din tub pentru izolarea spațiilor rămase libere pe lângă tubulatura și cablurile trase prin găurile din pereți, specialiștii adevărați folosesc siliconul.deci ar trebui mai întâi umplute golurile din interior, apoi la suprafață se gletuiește cu ceva ipsos și ar trebui să fie ok. Nu e chiar așa greu cum pare.

| relian a răspuns:

Aia care tia farimat acolo, trebuiau sa repare. Nu este treaba ta, era jobul lor, nu vii la om acasa ii darimi casa, apoi pleci, ca tu ai instalat acolo aer conditionat nu te ocupi cu reparatii la case laughing

Tocmai ca aia trebuie sa si repare, eventual cheama firma care se ocupe cu reparatia, adica cu ce ei au facut, pentru ca gaurile alea si bucatile alea cazute, nu au cazut singure corect?

Casa este asa cum este, cei care instaleaza ceva, trebuie, este de datoria lor sa vina cu scule, sau daca strici repari, nu lasi asa.

Dar daca a vazut ca tu nu ai spus nimic, oamenii sau scos.Nu trebuie sa le dai bani, mi-ati stricat reparati.Ce faceai daca aia darimau jumate de perete laughing vai de mama noastra ce meseriasi is pe acolo.
Dadeau gaura, dadeau de fier, bagau cu burghiu de metal, asa ce faci farimi tot zidu ca are fier in el sa faci tu o gaura, ca nu ai scule sau ca nu esti capabil?

Fale reclamatie, suna pe sefii alora, spune ca e de datoria lor sa repare, nu a ta, ca nu era stricat cand ei au venit.
Eu asa zic, nu te apuca tu sa cheltui bani pentru ce au stricat altii.Ei la final trebuie sa lase unde au lucrat exact la fel cum era inainte, aia e tot, nu vii strici, instalezi ceva si pleci laughing

Răspuns utilizator avertizat