| Brunet_Bogdan_1994 a întrebat:

Salutare dragi prieteni ma intereseaza sa cumpar si eu un teren cu vita de vie undeva la 2500 -3000 euro, cam cat m-ar costa actele de vanzare cumaprare? si ce mai trebuie sa platesc pe langa contract?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cumparatorul trebuie sa plateasca onorariul notarial si TVA de 20% din acesta si taxa pentru inscriere in CF.
Ambele sunt in functie de valoarea trecuta in contract, dar nu mai putin de valoarea de evaluare pe care o au notarii publici.
Taxa pentru CF este de 0, 15% din valoare, dar nu mai putin de 60 de lei.
Un cost estimativ la valoarea de 3.000 euro, pentru ambele, ar fi de cca 500 lei, costul precis ti-l poate spune notarul public, in functie de cele ce ti-am spus.