| vmalex21 a întrebat:

Salutare la toti.Doresc sa renovez o baie de apartament si trebuie sa inlocuiesc cada veche din fonta(are vreo 35 de ani, nu arata chiar asa de rau). Care ar fi mai buna intre o cada de acril si una din otel emailat? Daca se poate sa imi recomandati ceva marci de calitate nu pocnitori gen produsele Dedeman.O alternativa ar fi o cabina de dus insa cat de fiabila ar fi?

7 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

O cada de acril este mai buna decât una de oțel emailat.
In privința calității produselor de la Dedeman, nu îți împărtășesc părerea, mai ales ca gama lor e destul de diversificata. Dar ma rog, sunt atâtea magazine de unde sa alegi, încât nu ai vreun motiv sa păstrezi vechea cada, inestetica, grea si cu inerție termica mare.
Dar daca tie ti se pare ca o cada de 500 de lei e o mizerie, imagineaza-ți ca a ta valorează undeva la 50 de lei...

| darrio2007 a răspuns:

Parerea mea este sa o pastrezi, daca tot spui ca nu arata rau. E sfanta.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Salut! Daca tot esti la capitolul renovare baie, renovezi toata casa? Sau doar baia, părerea mea este sa schimbi cada au la dedeman căzi acril, sunt foarte frumoase si rezistente, ar fi păcat sa păstrezi vechitura aia de cadă de 35 de ani, nici sa o reconditionezi nu merită banii care îi dai, un lucru nou este sfînt, ai garantie la cadă deci orice se intimplă ti o schimbă.

| vmalex21 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Produsele Dedeman in general sunt execrabile ca si calitate...o cada de acril de 500 de lei e o mizerie.

| relian a răspuns:

Daca aia din fonta nu are emailul sarit,pastreazo,aia e cea mai buna.
Se mai fabrica si acum din alea dar cred ca is f scumpe,nusi permite oricine laughing
Dar acum depinde si de tine. Unia vor sa faca doara dus,altii fac si dus si baie,asa ca daca vrei sa o schimbi pe cea care o ai acum,cauta sa iei o cada din metal,e mai buna,metal emailat si nu stiu cum ai tu baia,dar poti face in asa fel incat sa pui o cortina si poti folosi cada si sa faci dus si baie,care cum doreste,depinde de persoanele din acea familie.

Eu personal fac doara dus,eu nu as cumpara nimic,nici cada,nici cabina de dus,as face eu cabina de dus din gresie intre pereti,mare,sa poti sa te misti in ea,ba chiar sa faci si sex cu iubita,nevasta ori ce ai tu laughing nu cabine din alea in care nici nu poti sa te invarti, stai acolo de zici ca esti pedepsit laughing deci iti poti face cabina de dus direct intre ziduri, intre pereti, sau poti face tu pereti din caramizi de sticla, din rigips sau alte materiale fctie de ce bani ai.
Poti sa faci o groaza de chestii, dar cum am spus trebuie sa faci de cati bani ai.

| Ineys a răspuns:

Pai daca nu stai in cada sa faci baie cu petale de trandafir si faci doar dus, cabina e cel mai minunat lucru pe care-l poti pune in baie. De ce? E mai simplu, nu ai nevoie de improvizari ca sa nu faci apa pe jos gen perdele sau mai stiu eu ce, ocupa si mai putin spatiu, si sincer... personal mi se pare ca arata si mai bine.

Repet, daca nu faci baie in cada, adica sa o umplii cu apa si sa adormi acolo 1 ora 2, nu are nici un rost sa-ti pui cada in baie pentru un dus de 15 minute. Cabina si n-o sa regreti.

| Iote a răspuns:

Eu ti-as recomanda sa pastrezi vechea cada. Se poate revopsi cu usurinta. E mai buna decat orice altceva de azi.