| Belcianu_Mihai_1997 a întrebat:

Salutare lume, azi am fost să dărâmăm o soba la cineva și ghici ce, am găsit în interiorul ei o grămadă de oua de gaina aproximativ 15, oare cum au ajuns acolo? Erau peste tot puse, o fi un blestem sau ceva? Să le fi adus șobolanii?

13 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

A blestemat cineva sa fie oua in soba? Nu pari deloc un om superstitios si incult, sa stii, chiar daca stai la tara. Le-a adunat o gaina, in secret, cu intentia de a le cloci.

| Belcianu_Mihai_1997 explică (pentru minrest):

Cum adică chiar daca stau la tara, insinuezi că oamenii care stau la tara sunt inculți? Tu macar ai citit ce am scris eu? Că am fost la cineva acasă? Și faza cu gaina că le-a adunat în secret mă lasă rece "sarcasmul" asta de prost gust, faza cu blestemul mă gândesc să le fi pus cineva când a construit soba, da frate, au apărut așa din senin, s-a rugat să apară oua in soba...

| minrest a răspuns (pentru Belcianu_Mihai_1997):

Nu, nu am insinuat asta, dar unii oameni in varsta de la tara sunt superstitiosi. E sarcasm ca le-a adunat in secret gaina, da? Asa fac gainile, omule. Uita-te mai sus, e o afirmatie. Ce crezi ca se intampla daca le punea cel care a construit soba? Dupa atata timp, nici nu ai fi spus ca au fost oua macar. Iar ca ar fi blestemat sa fie oua in soba, aici da, am fost sarcastic; e bun si sarcasmul cateodata, deschide ochii. Sobolanii, asta da, e o idee, dar sobolanii nu ar fi facut provizii, le bagau in soba, poate, si le mancau acolo. Concluzie: O gaina a avut acces acolo si le-a pus intr-un loc ascuns, ca sa le cloceasca.

| Belcianu_Mihai_1997 explică (pentru minrest):

Nu ajung nicăieri încercând să ți explic ție, pe unde omule sa intre gaina in soba? Ouăle nu erau acolo unde faci focul, erau pe diferite nivele. Intra pe horn, după iese și tot așa? Ce vorbim aici? Nu la blestem mă refeream neapărat, spun ca, cine a construit soba aia a vrut să facă un râu și a pus oua acolo, nefiind mulțumit de bani, ouăle se clocesc și când persoana x făcea focul, acestea stand atâta timp scolo, se cloceau și de la temperatura se spărgeau și îți invada casa un miros îngrozitor... N are cum sa intre o gaina pe horn, e logic...

| relian a răspuns (pentru Belcianu_Mihai_1997):

Iauzi si iesea mirosu in casa? Nu mergea in sus pe horn? Si ce miros daca se uscau? Ok ai gasit ceva oua in soba pe care nivele? pe nivelu superior al rachetei sau ala inferioru? Pe ala nu ca acolo e focu ai zis ai dreptate.Pai cum adica nu era omu multumit, pai ce ala care a facut soba lua banu inainte? Deci iei banu dupa ce termini lucrarea nu? Apoi daca esti nemultumit de bani, nici nu te apuci, deci ce spui tu cade.Despre ce soba este vorba si unde anume ai gasit tu ce spui gramezi de oua? Tu cunosti ouale? Ma refer daca is de gaina,daca is de pasare,din astea salbatice etc? Pai daca nu explici unde anume in soba, de unde vrei sa stie cineva cum au ajuns acolo? Treb sa spui ce soba, etc. Apoi cum leai gasit tu daca ele se cloceau si se stricau? Pfff ce le mai scoti si tu, cred ca spui povesti. Poate ca or fi fost oua de dinozaurlaughing aia care au facut caramizile sau din ce era soba facuta fier, fieru ala poate era facut cu minereu unde erau oua de dinozaur si asa au ramas acolo prinse.laughing

| Belcianu_Mihai_1997 explică (pentru relian):

Ce deștept ești și tu prietene... Ai văzut vreodată o soba de teracota în viața ta? Cum este făcută pe nivele sa nu se prăbușească? Da, niciodată n am văzut în viața cea oua de gaina, să știi. Sarcasmul tau e de copil, n are nici logica nici nu ești amuzant cu asta, așa că lasă te... Tu nu înțelegi că le am găsit unele întregi, altele sparte și uscate. Du te la dinozaurii tai și lasă mă pe mine, nu te mai baga așa în seama că te bagi degeaba

| relian a răspuns (pentru Belcianu_Mihai_1997):

Am vazut si soba de teracota, iar ce numesti tu nivele se numesc de fapt FUMURI, asa este? Sau asa le numesc cei care construiesc sobe de teracota laughing deci stai tu linistit ca am vazut in viata mea aproape orice.Am vecin si ruda care cu asta se ocupa construieste sobe de teracota si asta nu doar in oras la mine, merge oriunde il cheama lumea.
Deci nivelele alea nu-s facute asa sa tina soba sa nu se prabuseasca laughing asta daca vrei sa retii ceva corect.toate acele nivele cum le spui tu sunt pentru a mentine cat mai mult caldura in soba, ca altfel daca ai face soba asa fara nivelele alea toata caldura sar duce pe horn.Si da se poate face siba si fara nivele se sustine nu se darama asa cum crezi tu.
Poate leao fi ascuns careva acolo in timp ce se construia soba. Uneori ala care face soba nu o termina intr-o zi,ca urmare daca omu a facut jumate din soba sau trei sferturi,apoi a plecat acasa,proprietaru leo fi pus acolo sau cineva de la acea casa le-a pus acolo din X motive,urmand ca apoi sa le ia,a doua zi sau poate chiar atunci seara,a uitat de ele si mesteru nu le-a vazut,i-a dat bataie si aia a fost toata povestea.

Deci cum sta treaba cu nivele alea la soba aia, is facute sa nu se darame soba asa cum zici sau? Si se numesc nivele sau altfel? Eu zic du-te la treaba ta, dar nu la asta cu soba ca jobu asta te depaseste deja, nu-i de tine, mergi si da cu matura, planteaza un pom ceva.

| Belcianu_Mihai_1997 explică (pentru relian):

Tu gândești când scrii ceva amice? Îți merg rotițele? Cum pana mea sa le pună cineva acolo? Mersi că m ai luminat cu "fumurile" nu s expert că tine, e ușor să dai un search pe google să te dai deștept, stai liniștit că am un job, am ajutat la daramatul ei, nu cu asta mă ocup dar mna tu ești prea redus să înțelegi, tot pierzi timpul pe aici bagandu te in seamă aiurea, nu i mai bine sa ii vezi de treabă? Încerci să faci punctaj pe TPU că un trist și nu prea reușești, of of, e bine sa stai pe banii părinților nu?

| relian a răspuns (pentru Belcianu_Mihai_1997):

Nu man nu is curios de punctaje sau ce mai spui tu.De cautat pe google nu am dat nimic,daca citeai cu atentie ai vazut ce am scris, ca am o ruda si un vecin care cu asta se ocupa, fac sobe de teracota, deci de acolo stiu, nu ma dau stiutor asa cum bati tu campii.
Cum sa puna cineva acolo acele oua? Simplu, le pui si gata. Uite iti dau doara un exemplu sa te luminez.Nu stiu ce familie locuieste sau a locuit acolo, de aia dau un exemplu asa teoretic.Acolo sta si un baiat, barbat care ai placea sa traga la masa, mai lua de prin casa, de pe acasa cate una alta, o gaina, ceva oua si le ducea la unia cei da bautura pe ele.Intro zi cand faceau astia soba el luase ceva oua, aparu maicasa, sau cineva si sa nul vada ascunse acolo acele oua, apoi s-a dus, sa ametit, a uitat de oua si aia a fost toata povestea.Deci cineva le-a pus acolo, asta daca sunt oua de gaina. Poate o fi oua de sarpe si nu le cunosti tu.Vezi imaginatie sa ai,faci scenarii cate doresti.
Nu stau pe bani parintilor,ei stau pe banii mei laughing asa ca stai tu linistit,nici trist nu-s, iar pe aici mai intru asa sa vaz ce mai zic romanii, asta pentru ca sunt plecat din RO, mai intru la romani sa mai vad ce mai fac,, ce mai zic, cu ce s e mai ocupa.Tu ce faci pe aici? Darami sobe pe TPU?laughing

| Belcianu_Mihai_1997 explică (pentru relian):

Și te plictisești tare de ești Rank 109 nu? Ai treabă pe afara, de ai timp sa stai pe aici? Doamne, omule ești culmea, ce scenarii? Spui aberații la tot pasul, bun bun, să zicem că era cum spui tu cu ouale că le-a pus acolo, dar de ce să pună 15? Și pe " fumuri" diferite? Nu, nu cunosc ouăle, le cunoști tu că doar ești plecat afara, poate în construcții? De te interesează sobele? Eu aveam nevoie de un comentariu de referință de lămurire, ai venit tu repede cu sarcasmul tau nasol sa comentezi aici, hai salut!

| relian a răspuns (pentru Belcianu_Mihai_1997):

Ce-i ala rank 109?laughing eu habar nu am ce inseamna, am spus nu ma intereseaza sa fac ceva pe sitele asta.Pai ai zis tu pe undeva cum erau asezate acele oua? Nu te vezi ce tamepnii spui, vii arunci ca ai gasit ceva oua in soba si aia e tot, apoi vrei explicatii, dara fara sa dai detalii.Concluzia este ca habar nu ai sa te exprimi, s, au sa intrebi ceva, nu sti sa explici.De alta data cand mai vii cu povesti de genul asta baga tot cum ai gasit, cate si etc. Poate daca spuneai asta de la inceput nici nu mai comentam nimic.Doar am vrut sa iti dau ceva scenarii, pe baza a ceea ce tu ai spus, adica ai spus mai nimic laughing Nu sunt pelcat in constructii, dar ma pricep si la constructii.Eu cunosc asa daca ar fi fost ouaua de gaina sau de brontozaur laughing Apoi acele oua erau pemfumuri diferite, poate cu timpul au alunecat leo fi miscat curentii de aer cine mai stie.laughing deci scenarii iit fac cate poftesti laughing hai salut vorba ta

| minrest a răspuns (pentru relian):

Cand s-a construit soba nu le-a pus nimeni; ouale ar fi fost carbonizate repejor de fumul fierbinte. Tot tu ai gasit explicatia: minte! Minte de stinge.

| Belcianu_Mihai_1997 explică (pentru minrest):

I auzi și la asta că mint, du te n *** daca nu mă crezi