| Coca_Marian_1984 a întrebat:

Salutare lume, brusc, mi se sparge un robinet de trecere la apa calda si administratorul de bloc sau instalatorul nu este de gasit...si imi curge apa calda de imi fac piscina in bucatarie,capatul tevii fiind liber. Stiu ca exista un dispozitiv care il bagi prin teava cu ajutorul unei tije de prelungire si il strangi,astfel opresti apa care curge,scoti prelungirea si treci la treaba,sa montezi un robinet (doar cu bila) nou,prin filetare sau lipire (dupa caz,in functie de tipul de teava, PP-R, Cupru, sa.m.d), apoi bagi prelungitorul inapoi in dispozitiv si il scoti prin robinet, de acolo, poti opri linistit apa ca sa poti reconecta instalatia la robinet, cum Doamne iarta-ma se numeste? Cum il caut? Unde gasesc?
Rog seriozitate in raspunsuri, ofer funda cu drag.

15 răspunsuri:
| danbnz a răspuns:

Cheia de la subsol trebuie sa fie in permanenta disponibila tocmai pentru astfel de situatii.
E imposibil sa nu fie la vreun vecin.
Nu are nimeni boxa la subsol? Acela ar trebui sa aiba o cheie...
Fa tot posibilul si opreste apa, e cea mai buna solutie acum la ora asta.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Suna l pe administrator si spune i sa opreasca apa, e o urgență nu poti inunda tot blocul, si maine cheama un instalator sa il faca, nu umbla cu improvizatii la apă ca tevile sunt vechi de 100 de ani.

| Coca_Marian_1984 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Cristi,in situatia data drept exemplu,administratorul nu este accesibil. Te rog mai citeste o data, cu mai multa atentie, caut un dispozitiv, o unealta, nu o solutie la o problema existenta...vezi contextul.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Coca_Marian_1984):

Am citit, dar de unde vrei la ora asta unealtă, mergi la un vecin poate are cheia de la subsol să opresti apa, sau vrei sa stai cu inundatie toata noaptea.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Coca_Marian_1984):

Deja la ora asta cam nasol. Eu cand am avut belele cu panoul de sigurante si electricianul meu era ocupat am intrebat la Leroy Merlin la electrice si doamna de acolo mi-a recomandat un electrician jos palaria.

| Digikey a răspuns:

Un instalator iti rezolva problema mai repede si mai simplu.Pana una alta pune ceva ca sa colectezi apa care iti curge.
Sa nu cumva sa iti vina sa tusesti in telefon cand vb cu instalatorul maine.

| AlexMh a răspuns:

La fiecare scara exista un presedinte de scara care trebuie sa aiba cheia de la subsol.

| Coca_Marian_1984 explică:

Oameni buni...NU AM O PROBLEMA, caut o unealta cu care sa REZOLV o asemenea problema, mai cititi o data postarea!

| danbnz a răspuns (pentru Coca_Marian_1984):

Deci ne-ai prezentat o situatie ipotetica si doar cauti unealta.
Dupa cum ai formulat intrebarea se intelege ca acum ai problema asta.

| Coca_Marian_1984 explică (pentru danbnz):

Era bine daca va concentrati la intrebari...ati ignorat fix elementele cheie.

| Coca_Marian_1984 explică:

Oameni buni, ma luati la misto? Cititi naibii mai bine ce caut, am prezentat un context si apoi sunt trei intrebari la sfarsitul postarii...toti ati comentat off-topic!

| Digikey a răspuns (pentru Coca_Marian_1984):

"Oameni buni, ma luati la misto?"
Tu ai inceput.

| Coca_Marian_1984 explică (pentru Digikey):

Bine,ignora postarea.

| Coca_Marian_1984 explică (pentru Digikey):

Te apropii de adevar, pipe stopper, ok, dar caut ceva pentru diametre comune in apartament, gen 16-32mm,un pipe stopper,dar daca ma apuc de cautat pe google,FIX ceea ce caut nu imi gaseste, ca si cum nu vrea sa gasesc ceea ce caut, de aici tam-tam-ul, ca nu vreau sa cumpar sisteme complexe si seturi complete la mii de euro, vreau pipe stopper de 3-4 diametre si pace, eh, aici intervine piedica pusa de google;-)