| anonymousaccount644 a întrebat:

Salutare, momentan furnizorul de gaz este Engie - Muntenia Nord; contractul e pe numele bunicului care este decedat, iar actul de mostenitor nu a putut fi facut deoarece nu avem cadastru pe teren. Se poate face mutarea de la Engie la Hidroelectrica pe numele mostenitorului? Sau pot interveni anumite probleme? As dori sa fac mutarea deoarece Hidroelectrica are oferta mai buna si as schimb titularul contractului pe o persoana care nu decedata happy. Iar daca mutarea este posibila, in ce consta, sunt anumite costuri? Va multumesc!

6 răspunsuri:
| Brizbriz a răspuns:

"acum o oră | Yuoia a răspuns (pentru PlutonierGarcea):
Tara idiotilor si a analfabetilor functionali! Ca tine.
Locuinta nu e nici pe numele parintilor, nici a celui ce intreaba. Cum dovedeste ca e casa lui?"

unde DRACU' a scris el ca TREBUIE sa fie casa lui?!?
INVATA SA CITESTI
a scris ca aia vor bani, iar asta inseamna clienti
si ca
II DOARE IN KUR CINE PLATESTE!

nu imi spune, daca eu platesc factura atunci pot sa fac ceva ilegal, ok
DA-MI UN EXEMPLU de ce pot sa fac ilegal, SUNT NUMAI OCHI SI URECHI

ghici cine e un idiot analfabet functional

| Yuoia a răspuns (pentru Brizbriz):

Invata sa citesti si tu!
Ai citit intrebarea?
"Se poate face mutarea de la Engie la Hidroelectrica pe numele mostenitorului?"
"as schimb titularul contractului pe o persoana care nu decedata"
Ce inseamna asta?
El vrea sa treaca locuinta pe numele mostenitorului. Nu doar sa plateasca facturile.

| Yuoia a răspuns:

Da. Impune costuri. Dar pana acolo, va trebui sa prezinti un act din care sa reiasa ca esti proprietarul acelei locuinte. Contract de vanzare/cumparare. Sau certificat de mostenitor. Sau macar un extras CF in care casa e pe numele tau. Daca nu ai asa ceva degeaba incerci sa schimbi furnizorul.

| Yuoia a răspuns (pentru Yuoia):

Apropo, ai spus "pe numele bunicului". Parintele care il mosteneste trebuie sa faca succesiunea. Din ce am tot citit, acum e perioada cand terenurile se intabuleaza gratis. Vorbeste cu un cadastrist sa vezi ce si cum sa faci.

| MihaiSpeedster a răspuns:

România, țara nebunilor. În orice loc din lumea asta, te duci cu certificat de deces și basta. Fără cadastre, succesiuni, draci laci. E și în interesul lor să aibă un om viu client, ca să nu umble ca tâmpiții după un mort care nu-și plătește factura.

| MihaiSpeedster a răspuns:

Bravo mai, functionalu' kizdii. Ai inteles perfect ideea mesajului meu, desi era complicata.