| alex495 a întrebat:

Salutare. Nu stiu ce patesc hainele mele. Ca detergent folosesc dero ozon acela cu mireasma de primavara, ca balsam Lenor sau cocolino si le usuc in balcon. Chestia e ca dupa ce se usuca au un miros urat mai ales tricourile. De la ce ar putea fi?

16 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Incearca sa cureti masina punand in cuva o jumatate de litru de otet ai pornind un ciclu complet de spalare.

Bula
| Bula a răspuns:

Hainele incep sa miroase mai ales daca sunt tinute gramada, umede SAU daca ai depuneri vechi in masina de spalat.
Pentru indepartarea mirosului introduce otet in locasul de clatire si da drumul la masina de spalat (pe clatire) FARA nici o haina in ea! Repeta procedura de 2-3 ori, dupa care introduce o haina curata, nemirositoare in masina si da-i un ciclu normal de spalare. Daca s-a curatat, atunci mirosul trebuie sa fie disparut.
La scoaterea hainelor trebuie puse repede la uscat pe sarma, la loc bine aerisit, unde circula aerul!
Daca haina umeda sta neaerisit (mai ales in caldura mare), atunci incep fenomene de mucegaire si putrezire, care miroasa urat.

In aceste cazuri, hainele care miroase trebuie clatite bine cu apa rece si uscate la soare si aer miscator (vant usor).

| DenisIonut01 a răspuns:

Balconul il ti deschis? E posibil sa fie prea ingramadite atat la uscat cat si la spalat, baga o cantitate mai mic, cam jumatate din cuva si dupa ce termina, intindele imediat. Nu le lasa sa stea in masina de spalat sau in lighean, intindele cat mai larg si geamurile deschise. Optional din cand in cand poti baga peste perlan sau sa dai o spalare cu masina goala cu niste calgon :'') Succes.

| alex495 explică (pentru DenisIonut01):

E inchis dar las un geam deschis cand le pun la uscat. Am un trepied dala special de la magazin, nu le pun pe sarma, dar au destul loc.

| DenisIonut01 a răspuns (pentru alex495):

Daca repeti aceeasi procedura dar diferenta e ca miros hainele atunci singura optiune din ce imi dau seama este masina de spalat, posibil cere calgon

| alex495 explică (pentru DenisIonut01):

Calgon e pentru calcar nu pentru miros urat, dar o sa incerc

| DenisIonut01 a răspuns (pentru alex495):

Daca nu pui calgon se produc riziduri, acele riziduri, cu timpul cauzeaza morosuri

| alex495 explică (pentru DenisIonut01):

Rezidurile alea se strang i filtrul masinii de spalat. Calcarul e o roca. Nu are miros

| Violleta2022 a răspuns:

De la umiditatea din balcon!
Tine geamul larg deschis, pe toata perioada cat ai rufe la uscat!

| sierra1 a răspuns:

Niște calgon in mașină n-ar strica

| alina2k18 a răspuns:

Pai pentru ca umiditate crescutawinking
Lasa balconul deschis non stop sau cumparati un dezumidificator.
Deasemenea mareste rotatiile pentru stoarcere ca sa iasa cu cat mai putina apa in ele hainele si sa se usuce repede.
Daca hainele miros urat dupa ce abia le scoti din masina inseamna ca problema e la masina de spalat.

| christall a răspuns:

Cred ca de la masina de spalat. Vezi ca in supermarket au aparut perle de parfum de la lenor. Arunci cateva in masina de spalat peste rufe cand le speli. Asa arata https://altex.ro/......PLFRE140G/

| Flavianadx a răspuns:

O fi de afara... poluare, vecini

| Paulllllla a răspuns:

Buna! Aceeasi problema o intampin si eu,nu tine de detergent sau de balsamul de rufe pe care il folosesti. Cred, in cazul meu asa este, ca masina este de vina. Nu stiu ce anume e, nu ma pricep, dar aceeasi problema o am si eu de vre o2 luni...pana atunci rufele ieseau ok...de vreo 2 luni miros destul de naspa,am curatat tamburul, am folosit otet, toate nebuniile de pe internet, dar nu stiu de la ce. Cel mai probabil si la tine la fel, e masina de vina.

| Lizarazu139 a răspuns:

Am acceasi problema - e de la masina de spalat. Daca pun la 1.5h 30° imi miros hainele la mâl.
Am scapat de problema folosind programul de haine de bumbac si temperatura 40° (masina Whirlpool 6 sense).
Alege un program mai lung (~2.5h) si temperatura 40 (cel putin) avand grija de tesatura sa nu exagerezi.

| alex495 explică (pentru Lizarazu139):

Eu o setez sa le spele cu apa rece. Le spala mai bine, dar de ceva vreme au inceput sa miroasa urat.