| therock030891 a întrebat:

Salutare..nu sunt meserias...am o terasa exterioara neacoperita de 52mp ..anul trecut am turnat temelia si am pus pamant in ea iar acum urmeaza sa torn o placa de beton..as vrea sa stiu cat m-ar ajunge pretul per total pe materiale, ciment, balast si plasa? Va multumesc

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In functie de destinatie, trebuie proiectata structura armarii cu fier, tipul si grosimea betonului, etc.
Suprafata este destul de mare, incat insusi greutatea proprie poate crea probleme!
Cauta un inginer sau maistru betonist, care sa vada la fata locului ce doresti sa faci, el te-ar putea ajuta.

| darrio2007 a răspuns:

Pamantul trebuie batut foarte bine. Peste el iti trebuie balastru, la fel batut bine si apoi betonul. Masoara lungimea ori latimea ori grosimea stratului de beton si afli cat material iti trebuie.

| NLS a răspuns:

Daca e terasa, inteleg implicit ca e neacoperita, deci, supusa inghetului.
Ar fi indicat sa folosesti plasa de 8mm diametru!, cu ochiuri de 15-16cm, daca gasesti asa ceva.
Daca nu, ar fi extrem de indicat sa cumperi bare de 8mm (marca PC52, fier beton neted), si sa improvizezi tu "plasa", chiar daca e mai mult de munca.
Vin 6 bare pe metru, deci distanta intre bare trebuie sa fie ~16.5cm.

Tot fiindca e la exterior, as opta pentru o grosime de 8-9cm
(plus un strat de egalizare de 3-4cm, dintr-un beton mai slab, sau pietris bine compactat).

Daca vrei sa reziste in timp, e nevoie de o a doua plasa, la partea de jos a placii (mereu fierul trebuie sa se afle in interiorul betonului 2.5 sau 3 cm).
Aceasta a doua plasa, poate fi din fier de 6mm (marca OB37, fier beton striat).

Pentru stratul de egalizare ai nevoie de urmatorul volum de material (pietris sort 10-25mm sau beton B150):
2,2-2.3 metri cubi.

Beton B250 pentru placa 8cm:
4.8 metri cubi.

Fier PC52 de 8mm pentru partea de sus a placii, 6 bare pe metru liniar:
(10*6*5.2m + 5.2*6*10m) +15% suplimentar pentru suprapuneri= 624 + 91= 715m

Fier OB37 de 6mm pentru partea de jos, tot 715m. (sau plasa fi 6 de 52mp).

Daca vrei sa prepari tu betonul, lucru nu tocmai recomandat la asemenea cantitate, pentru ca iti vor iesi concentratii diferite intre sarje, gasesti pe net cate kg sau cate lopeti de apa, ciment, nisip si pietris ai nevoie pentru a prepara 1 metru cub de material.
Apoi inmultesti acele numere de kg sau lopeti, cu 4.8, si respectiv cu 2.2, (daca optezi pentru beton de egalizare sub placa.)
Cauta pe Google "reteta beton B250".