| NRazvan a întrebat:

Salutare oameni buni. Am cautat pe tot internetul si nu am gasit un amarat de robinet cu termostat. Mentionez ca ma intereseaza sa declanseze pe la 50+ de grade. Tot ce am gasit au fost robineti de calorifer care declanșează la maxim 28 de grade. Daca este cineva care stie de unde pot gasi termostatul dorit il rog sa-mi lase un link.

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Ce ai gasit tu sunt termostate de ambient, care actioneaza in functie de temperatura mediului ambiant, nu in functie de temperatura apei din instalatie.
Tu ai nevoie de un termostat de contact (tip bratara) si de o electrovana (de tip normal inchisa). Termostatul de contact se monteaza pe teava de tur, iar cand temperatura apei creste peste temperatura setata deschide electrovana, care trebuie montata la intrarea in boiler. Cand temperatura apei din instalatie scade, termostatul decupleaza iar electrovana se inchide automat.

| NRazvan explică (pentru regis):

Multumesc, chiar mi-ai dat raspunsul de care aveam nevoie.

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Depinde pentru ce vrei sa-l folosesti.
Termostatele de pot re-calibra, fie ca sunt mecanice sau electronice.
Totuil depinde doar de priceperea mesterului.

| NRazvan explică (pentru Bula):

Am centrala pe lemne si de curand mi-am cumparat un boiler pe care l-am conectat la reteaua caloriferelor, sa nu mai consum curent. Ideea este ca dupa ce se oreste focul in centrala apa usor, usor se raceste, odata cu cea din calorifere si cea din boiler. Ideea mea este sa pun un robinet care sa opreasca trecerea apei prin boiler cand aceasta scade sub 50 de grade, dar nu gasesc un robinet termostatat care sa faca acest lucru pentru ca toate pe care le-am gasit pana acum functioneaza doar pana la 28 de grade.

| Bula a răspuns (pentru NRazvan):

Poate ar fi de folos acestia:
https://www.melindainstal.ro/......0-10820556
sau
https://www.melindainstal.ro/......2_10820234
Ambele functioneaza pana la 110-120 grade, reglabile.
(temperaturile minime nu sunt date)
Te poti interesa de la vanzator, daca pot da detalii tehnice mai multe, referitor la cerintele tale, sau iti pot recomanda un alt produs adecvat.

| NRazvan explică (pentru Bula):

Multumesc frumos pentru interes, dar astia sunt robinetii despre care spuneam ca declanseaza la 28 de grade. Temperatura afisata acolo este temperatura la care rezistarobinetul (plastic, garnituri etc)

| Bula a răspuns (pentru NRazvan):

Nu scrie temperatura de declansare, DAR aceste robinete se pot regla si la temperaturi mai mari, daca se pricepe mesterul.
Cum am mai spus, suna la ei, poate te pot rezolva cu un model care functioneaza in jur de 50 grade.