| vmalex21 a întrebat:

Salutare.Pentru o instalatie de incalzire intr-un apartament de bloc cu suprafata de 37 de metri patrati ce marci de calorifere din otel ati putea recomanda? Eu oscilez intre cele de la Dunaferr(sunt fabricate in Ungaria,pret bunicel),cele Kermi(cica produse in Germania) si Vogel and Noot(produse in Austria dar la preturi cam piperate).Cei din magazine mi-au recomandat Purmo(produse in Polonia si Finlanda)insa am serioase indoieli cu privire la calitatea otelului,tratamentelor si vopselelor, un instalator mi-a spus ca sunt la fel ca alea turcesti pe care nici nu vreau sa le iau in considerare ca varianta.

10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Kermi.

| vmalex21 explică (pentru darrio2007):

Ai calorifere Kermi, esti din domeniu? Daca da as avea nevoie de mai multe detalii.

| darrio2007 a răspuns (pentru vmalex21):

Nu sunt din domeniu dar vad eficienta lor. De 3 ani de cand le am instalate. Si lucrez, prin meseria mea, cu instalatori. Care mi-au confirmat ca sunt bune.

| vmalex21 explică (pentru darrio2007):

Deci nu ai avut probleme cu ele.Probabil sunt exact ceea ce caut, niste calorifere confectionate din tabla de otel de calitate si cu o vopsea decenta. Cele turcesti, cele de la Ferroli si Purmo le-am vazut cu rugina si deformate, ma gandesc ca daca tabla nu e tratata cum trebuie in timp apar si fisuri sau pori prin care poate curge apa.Instalatorul cu care am discutat o tine doar cu Vogel si Dunaferr dupa ce la inceput mi-a spus ca nu prea are important marca si pe unde sunt fabricate ca toate tin maxim 7-8 ani.

| darrio2007 a răspuns (pentru vmalex21):

Le am garantate 10 ani. Nu inseamna ca chiar asa poate fi. Dar pana acum sunt multumit.

| popa07ady a răspuns:

Montez de cca.8 ani numai Purmo si nu am avut nici o reclamatie.Sigur ca si Vogel, Kermi, Dunafer sunt bune dar sa stii ca majoritatea caloriferelor comercializate de firme mari sunt bune.Nu iti recomand calarifere de aluminiu si instalatia din cupru.Aici sunt multe de discutat.

| vmalex21 explică (pentru popa07ady):

Salut.Mersi pentru sfaturi si recomandari, instalatorul mi-a spus la fel, cuprul cu aluminiul nu prea fac casa buna, probabil o fi o incompatibilitate chimica, Totusi din cate am mai intrebat si am citit pe forumuri se pare ca in cazul celor de la Vogel produsele destinate pietei romanesti ar fi produse tot in Ungaria cu tabla de la Dunaferr.Eu am vazut un Purmo la cineva si arata cam urat.Probabil si mediul in care a fost montat e de vina.In final oscilez intre Kermi si Dunaferr.Imi poti spune la ce sa fiu atent la cumpararea lor? Cum e mai bine sa fie robinetul? Pentru un port prosop care va fi montat intr-un mediu cam umed ce marca mi-ai putea recomanda?

| popa07ady a răspuns (pentru vmalex21):

In primul rand sa te uiti sa nu fie lovite, apoi vezi bine la mufele caloriferului sa fie vopseaua intreaga pe partile rotunjite ale mufelor (unde sunt doapele de plastic). Robinetii tur-retur sigur ca ai poti comercializa de la aceeasi firma, iar pentru port-prosop sa ramai pe aceeasi firma dar sa fi atent sa-ti monteze robinetul de retur pe aliniamentul aerisitorului. In functie de lungimea instalatiei (daca ai o sinura coloana) iti recomand montarea unui aerisitor RBM la ultimul calorifer si roaga meseriasul sa-ti echilibreze instalatia pentru un randament maxim al agentului termic.Nu uita sa montezi filtrele si robinetii necesari pentru izolare.Succes!

| vmalex21 explică (pentru popa07ady):

Revin.Instalatorul imi zicea sau asa am inteles eu ca sunt doua tipuri de robineti la calorifere. Port prosoape de la Dunaffer sau Kermi n-am gasit.O sa notez si asta cu aerisitorul.La capitolul centrale ce imi poti recomanda pentru un spatiu de 37 de metri patrati(apartament comunist tip vagon)? Eu oscilez intre Viessman, Ariston, Buderus si Bosch.Meseriasul recomanda Arca.Din cate am inteles Viesmann e singura care se mai produce in Germania, Ariston si Arca sunt de productie italiana iar Bosch in Portugalia si Turcia.Ce sfaturi imi poti da la o centrala? Am inteles ca ar fi bine ca arzatorul sa fie din inox, sa fie o centrala in condensatie, sa aiba o pompa buna si sa nu aibe componente din plastic ci din metale.

| popa07ady a răspuns (pentru vmalex21):

Da,robinetii pot fi si termostatati dar aici, in cazul tau nu ti-as recomanda sa folosesti, avand in vedere tipul locuintei. Despre centrale ce sa spun? Montez centrale de 20 ani, acum fiecare are propria parere despre ele. Unul zice asa, altul asa, samd.Am avut Buderus careia i-a picat placa in 10 luni vessman cu probleme la schimbatorul de caldura si multe alte probleme la absolut toate tipurile.Am centrale care nu sunt chiar atat de apreciate pe piata la care nu am avut necazuri.Intelegi cum sta treaba! Depinde cum o exploatezi, daca o montezi corespunzator si folosesti filtrele necesare, sa respecti debitele recomandate de producator, mediul in care o montezi sa fie unul uscat si spatiu vitrat, reglajul sa fie executat corespunzator cartii tehnice (gaz mai ales)samd.Sigur ca si Arca este o centrala buna, am montat in Italia o gramada si nu am avut probleme deloc.Eu acasa am un ariston uno de vreo 14 ani de care am fost foarte multumit si sunt in continuare, facandu-mi revizia an de an iar in casa fetei am montat anul trecut un Buderus in condensatie de care, la fel sunt foarte multumit.La anul voi schimba aristonul cu un viessmann vitodens in care am mare incredere.Succes!