| Daniel_Robert_1997 a întrebat:

Salutare!
Pun aceasta intrebare in speranta ca cineva se pricepe si ma va putea ajuta sa rezolv problema aceasta.
Astazi am pus un calorifer in priza si a facut scurt am ramas fara curent electric in toata casa si nu stiu cum sa rezolv aceasta problema, m-am uitat la panoul electric si am pus sigurantele la loc si tot nimic nu am curent deloc.
Las si o poza cu panoul in speranta ca ma poate ajuta cineva.
https://postimg.cc/2VqpMsTc

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

In tablou pare a fi ok. Verifica si langa contor, posibil sa mai ai acolo una. Daca stai la casa, probabil ai si o firida; vezi pe unde vin firele de la stalp, de obicei firida este pe perete chiar sub bransament.
Daca stai la bloc, cel mai probabil ai o siguranta generala undeva la parter, in spatele unei usi de vizitare metalica.

| relian a răspuns:

Vezi daca contorul ala de afara se invarte sau ce tip de contor ai,cifre etc.
Problema ta este ori imediat dupa contor,ori inainte de contor,adica de la stalp,ori de unde vine curentul,cablurile la contor.
Daca contorul functioneaza,atunci problema este dupa contor spre casa,acolo controul are ceva sigurante.Tu singur nu poti umbla,trebuie sa chemi pe cineva electrician sau cei care iti furnizeaza curentul electric.
Daca contorul nu functioneaza,problema este de la stalp.
Panoul tau este ok,nu are cum sa se arda sigurantele din tot panoul,daca era se ardea sau sarea doara aia pe care era sau ai pus tu caloriferul.
Verifica cum am spus,apoi suni pe furnizorii de curent si le spui problema,le spui nu ai curent nicaeri,le spui contorul functioneaza sau nu,fctie de ce verifici.
Stai linistit ca in casa nu-i nimic defect.

Acum am vazut ca ai si un general, nu cred sa fie ars ala. Daca nu vrei sa suni, ai nevoie de un aparat de masura, sau daca e poti improviza unul, ai nevoie de un fasung, un bec si 2 cabluri electrice izolate,desfaci panoul ala,adica capacul si o sa vezi firele care vin la siguranta aia general,Atingi un fir de la becu ce l-ai facut cu fasung, adica atingi cu un fir acolo unde se prinde acea siguranta generala si daca becu se aprinde inseamna ca vine curent la tablou.
Daca nu se aprinde becu, atunci problema este la contor, iar daca contorul functioneaz, sigur problema este inauntru la contor, e acolo ceva siguranta.

| Zuzu1991 a răspuns:

Sigurantele sunt redundante
de ex. la bloc am sigurante pe palier (jumatate de etaj)
si siguranta a intregului bloc

la case e posibil o siguranta la contor, una pe strada, etc.

| Mirel4412 a răspuns:

Asta i s-a intamplat si unei vecine si nu a stiut ce sa faca, cheama orice electrician si te va ajuta, daca nu stii ce faci nu te juca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai bine chemi un electrician specializat ca să rezolve problema.