| Alexandru_Gavrila_1993 a întrebat:

Salutare,stau cu chirie intr-o garsoniera am contract pe un an, avem un boiler pe curent când m-am mutat aici am văzut că avea puțină rugina pe deasupra, am zis că nu e nimic grav. Iar astăzi l-am băgat în priză sa încălzesc apă și pur și simplu a bubuit, i-a sărit capacul de sus de la presiune habar nu am. Putea să facă scurt sa ia casa foc. Soția s-a speriat nu vrea sa mai stam aici. Pot lua măsuri legale sa ii dau in judecata? Că ne-au închiriat știind că boilerul era vechi să cerem despăgubiri?

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Pai ori a facut presiune, ori putea sa faca scurt si sa ia casa foc... La fel de bine putea sa cada un meteorit in cada, dar pana la urma s-a defectat un boiler. E putin deplasat sa ii ceri proprietarului despagubiri pentru ca nu a schimbat toate lucrurile din casa, banuiesc ca mai sunt si alte lucruri care nu sunt noi.
Si pana la urma ai vrea sa te despagubeasca pentru ce? Pentru ca i s-a defectat bunul lui? Cuvantul "despagubire" vine devla "paguba", a cui ti se pare ca e paguba?
Si inainte sa te revolti, verifica robinetii, din cate spui pare sa fie vorba de o suprapresiune, care nu prea poate sa apara decat daca robinetul de intrare este închis. Ceea ce ar insemna vina va apartine.

Bula
| Bula a răspuns:

Da telefon proprietarului si spune-i sa repare /schimbe boilerul in 72 ore!
In caz contrar ori scazi la jumatate chiria pana la rezolvare, ori cumperi si instalezi altul, scazand suma totala din chiriile lunilor urmatoare.

| mihai69 a răspuns:

Da, îl dai în judecată pentru infracțiunea de deochi și sperietură gravă. rolling on the floor
Pe bune?!?
Poți în cel mai bun caz să faci ceea ce ți-a sugerat deja utilizatorul @Bula.
Cât despre motivul exploziei, ultimul pe listă ar fi faptul că boilerul e vechi și cu ceva rugină pe exterior. Mai degrabă nu are (sau dacă are, nu a funcționat / e blocată) supapa de siguranță.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Contract cum trebuie aveti? Proces verbal de luare in gestiune, ceva? Ce zice acolo in caz de defectiuni ale electrocasnicelor? Daca l-ai vazut ca avea rugina de ce nu ai discutat cu proprietarul? Cit de nenorocit sa fii ca sa vrei sa il dai in judecata din cauza asta? Daca boilerul era vechi... ce? Functiona cand v-ati mutat? Crezi ca a facut proprietarul o vraja ca sa crape ala?

| 4ndr33y a răspuns:

Da, ii poti da in judecata si poti cere apartamentul ca si despagubire.