| Alexandru657 a întrebat:

Stau in gazda intr-un apartament care are balconul transformat in contiunarea camerei si din acest motiv e foarte frig si chiar daca pornesc centrala scade repede dupa ce se opreste. Ce as putea sa fac ca sa mai reduc din frig findca acum e insuportabil daramite in toiul iernii?

10 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Cum adica "scade repede dupa ce se opreste"? De ce sa se opreasca?

| cristi202 a răspuns:

Daca ai centrala pe gaz, ar trebui sa fie destuld e puternica incit sa iti asigure cladura necesara. Trebuie doar sa o lasi sa functioneze mereu, si sa il setezi la o temperatura ceva mai mare, ca sa nu ai probleme in acea camera. Iar daca nu are puterea necesara sa incalzeasca, vorbeste cu propietarul, ca sigur e o problema cu centrala.

Bula
| Bula a răspuns:

Daca ai temperatura sub 18 grade in camera, atunci cheama proprietarul sa rezolve problema!
Ii poti pune in vedere ca retii din chirie diferenta cat va costa consumul unui calorifer electric care sa incalzeasca camera.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Pune o patura sau doua cu care sa separi balconul de restul case cu conditia sa nu fie caloriferul acolo. Daca este acolo pune numai peste partea cu sticla.

| cristi202 a răspuns (pentru Salontanul):

E o idee buna, dar, adio lumina naturala!

| Violleta2022 a răspuns:

Tine centrala termica pornita, ca aia este menirea ei, sa functioneze non stop cat este frig, ca sa incalzeasca casa, sau incaperea!

| darrio2007 a răspuns (pentru Violleta2022):

Si ii platesti tu factura la gaze si la curent? Daca sta in gazda nu cred sa aiba prea multi bani.

| Violleta2022 a răspuns (pentru darrio2007):

Depinde cum este intelegerea cu propietarul casei, sa plateasca chiriasul caldura, sau este inclusa in pretul chiriei.
In orice caz, sunt de parere ca, mai bine plateste gazul, decat sa plateasca spitalizarea si medicatia, daca se imbolnaveste face vreo pneumonie sau chiar TBC, dupa raceli repetate si netratate la plamani.
Eu stiu un lucru, cand nu esti multumit de ceea ce ti se ofera, te muti, dar nu-ti distrugi sanatatea din prostie, daca nu te poti intelege cu propietarul.

| cezar003 a răspuns:

Problema este ca fie caloriferel nu corespunde cu dimensiunea camerei in mc, fie balconul nu este izolat (interior exterior) sau are prea multe geamuri prin care se pierde caldura.Solutia este sa-ti iei un calorifer aditional sau o aeroterma, iar curentul ar trebui sa-l plateasca proprietarul. Daca balconul are prea multe ochiuri de geam adica mai mult de 2-3, o solutie provizirie si eficienta ar mai fi sa lipesti cumva niste placi de polistiren pe ochiurile de geam care sunt in plus, asta ca sa poti sa treci iarna, ca doar nu o sa le izolezi blocul pe cheltuiala ta

| cezar003 a răspuns:

Ma refer la calorifere cu ulei sunt eficiente dar cam usuca la factura de curent