| Manuel86 a întrebat:

Salutare.
Stie cineva cam la cat timp este recomandat sa se schimbe bateriile de la termostatul centralei?
Multumesc mult!

Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

De obicei te avertizeaza pe ecranul termostatului. Eu le schimb cand sunt descarcate la jumatate.

| Manuel86 explică (pentru darrio2007):

Am inteles!
Eu nu le-am schimbat deloc, de cand am pus centrala, de anul trecut si nu ma avertiza, ca trebuie schimbate.
Chestia e ca incepuse sa mearga ajurea centrala, adica era setata temperatura 25 de grade, arata ca in cmera sunt 30 de grade si centrala mergea.
Am schimbat azi bateriile, sper ca asta era prolema.

| Manuel86 explică (pentru Manuel86):

Problema, scuze.

| darrio2007 a răspuns (pentru Manuel86):

Pana acum a functionat in functie de termostat?

| Manuel86 explică (pentru darrio2007):

Stiu ca ar trebui sa porneasca cand temperatura din incaperea unde se afla termostatul, scade sub cea setata la termostat. Asta mi s-a parut ajurea. Arata ca sunt 30 de grade, termostatul era setat la 25 de grade si continua sa mearga.
Mi-a zis cineva sa schimb bateriile si sa vad cum se manifesta...

| Manuel86 explică (pentru darrio2007):

Este din ala de arata si energia din baterii?
La al meu nu arata.

| darrio2007 a răspuns (pentru Manuel86):

Stii de ce te-am intrebat? Pentru ca cineva mi-a montat termostatul acum cativa ani, iar el are trei pozitii in spate unde se pun acele doua fire care fac legatura cu centrala. Dar el este si pentru AC. La fel imi mergea si mie, pentru ca eu setam temperatura pentru centrala dar incurcase un fir si era pentru AC.

| darrio2007 a răspuns (pentru Manuel86):

Acesta este. Dar apare pe afisaj doar cand ele sunt descarcate pe jumatate. Deci nu permanent.
https://termostat.compari.ro/......p63989017/

| darrio2007 a răspuns (pentru darrio2007):

Imi mergea continuu. Asta am vrut sa spun.

| Manuel86 explică (pentru darrio2007):

Vad ca sunt cum trebuie firele alea.
Am dat termostatul la temperatura din camera si vad ca nu a pornit.
Sper sa numai faca probleme.

| Manuel86 explică (pentru darrio2007):

Depinde de termostat.
Eu am dinasta si nu arata si bateriile.
https://www.emag.ro/......D21D4YMBM/

| darrio2007 a răspuns (pentru Manuel86):

Al tau este wireless. Al meu nu. Poate ca distanta dintre el si centrala este prea mare si nu se transmite semnalul. Degeaba imi spui de fire.
Ăsta nu are fire.

| Manuel86 explică (pentru darrio2007):

Distanta este ok. Este pus pe hol si centrala in bucatarie.
Din hol se intra in fiecare camera, nu dintr-o camera in alta.
Iarna trecuta nu a facut asa dar vad ca este ok, dupa ce am schimbat bateriile.
Iar legat de fire m-am referit la partea de este prinsa la centrala, cu fire.
http://www.b-mag.ro/......00-rf.html

| darrio2007 a răspuns (pentru Manuel86):

Ok.

21 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Te anunță aparatul când are nevoie de baterii noi. Deci "no stress"

| relian a răspuns:

Daca termostatul este legat cu fire la centrala, atunci cheama un meserias si spune-i sa lege astfel incit sa nu mai folosesti baterii.

Ori daca ai manualul acelui termostat, cauta si citeste, undeva spune ca poti folosi cu baterii sau fara baterii si iti arata si ce sa legi si unde.
In felul asta termostatul va fi alimentat cu curent de la centrala, nu vei mai avea nevoie de baterii.

De regula schimbi bateriile cand iti afiseaza pe display. Daca esti f sarac si nu ai bani de baterii legi cum am zis direct la centrala sa iei curent de a colo.

| Lioana a răspuns:

Cand se termina. Daca centrala nu mai porneste la semnalul termostatului e cazul sa schimbi bateriile.
Durata bateriilor difera. Nu sunt toate la fel de durabile.

| IarsiIar a răspuns:

Orice termostat are o temperatura minima (de la care porneste) si una maxima (unde se opreste). La tine care este temperatura maxima? Nu o fi 30?
Ca din ce tot spui tu, eu inteleg ca 25 grade e setata minima.

| Manuel86 explică (pentru IarsiIar):

Nu stiu de ce termstat zici tu dar din ce stiu centrala porneste automat cand temperatura din camera cu termostatul scade sub temperatura setata si se opreste cand ajunge la temperatura setata.
http://www.b-mag.ro/......00-rf.html
Adica 21, 5 grade cum este aici.
Este modelul pe care il am si eu.

| IarsiIar a răspuns (pentru Manuel86):

Daca ai setata temperatura maxima 21, 5 si totusi merge pana la 30, cheama service-ul.

| Manuel86 explică (pentru IarsiIar):

La modelul asta pe care il am si eu este numai temperatura din camera si temperatura care se seteaza(la care atunci cand ajunge ar trebui sa se opreasca si cand scade sub 21.5 ca la exemplul asta, ar trebui sa porneasca)
http://www.b-mag.ro/......00-rf.html
Temperatura maxima unde este? Ca nu o afiseaza.

| IarsiIar a răspuns (pentru Manuel86):

Nu cunosc modelul. Dar orice termostat are un meniu in care intri si vezi ce este setat sau poti face setarile tale. Nu ai carte tehnica? Caut-o pe net dupa modelul termostatului.