| benga94 a întrebat:

Salutare sunt nevoit să stau 3 luni undeva unde nu sunt gaze
La tara mai exact și căldură ar fi o soba mica pe lemne... Habar n-am cum sta treaba cu focul de aia întreb cum sa procedez să cumpăr lemne sau să cumpăr brichete din rumeguș am înțeles că ar fi mai bune și cam de câte ori trebuie să aprind focul zilnic sa nu fie frig in casa de ex mă trezesc dimineața logic aprind focul după banuesc că ar trebui sal mențin până seara? Un bax de brichete mi-ar ajunge o zi? Aștept răspunsuri mulțumesc celor ce îmi oferă un răspuns!

5 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Brichetele n-au jar te vei chinui mult, eu zic sa mergi pe lemne de fag! happy

Răspuns utilizator avertizat
| benga94 explică:

Sa fiu mai explicit la tara in Luxembourg e un sătuc fara gaze ...Asta e leme sunt brichete sau lemne la metru cub din fag atât și încă ceva soba e mititica un 70 cm panan un metru maxim

| Titezu a răspuns:

Mai bine cumperi lemne, cantitatea si dozele de lemne folosite depinde in principiu de cat de buna e soba si de cat de frig este, in perioada asta e bine sa faci focul de 2 ori pe zi, daca stai toata ziua in acea camera la 10-11 dimineata si la 8-9 seara. Pentru o aprindere mai usoara trebuie sa folosesti surcele si obtional motorina imbibata in rumegus sau jar! niciodata benzina! Aranjarea lemnelor e simpla dedesubt surcelele dar lasi pe jaratic spatu liber pentru a aprinde deasupra pui butuci. Cat timp lemnele ard ti usa jaraticului deschisa si dupa o inchizi si mai pui o doza de butuci.