| Florin2020 a întrebat:

Salutare! Tocmai ce am astupat o ușă interioară cu zid sin BCA. Intrebarea este, care tencuiala credeți că ar fi potrivită, ce-a clasică cu mortar sau ce-a pe bază de ipsos?

7 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Multibat, daca tencuiesti tot peretele.
Daca tencuiesti doar zidul nou, aceeasi tencuiala ca pe restul peretelui.

| Florin2020 explică (pentru regis):

Casa făcută cu 15 ani în urmă, nu stiu ce tencuiala au folosit. Bănuiesc că ce-a clasică cu nisip

| regis a răspuns (pentru Florin2020):

Daca nu stii, mai bune tencuiesti intreg peretele.

| cristi202 a răspuns:

Mortar. Ipsosul doar în gletul ce îl vei da peste mortar, ca finisaj.

| darrio2007 a răspuns:

Ipsos niciodata, direct pe BCA. Mortar, nisip, apa si Multibat. Sau daca nu este incarcatura mare, adeziv pentru BCA, in 2 straturi. Cu ce ai lipit BCA, adeziv sau mortar?

| Florin2020 explică (pentru darrio2007):

L-am lipit cu mortar. Zidul are lățimea de 90cm ai înălțimea de 1.95. Cei de la dedeman mi-au recomandat un adeziv RIMANO TEN, tencuiala de ipsos cu adaos dr perlit. Cică zidul trebuie dat cu amorsă înainte

| darrio2007 a răspuns (pentru Florin2020):

Rimano Ten este glet de incarcare. E bun. Amorsa trebuie sa fie destul de tare, adica nu apa chioara.