| denis871 a întrebat:

Salutare TPU! am o întrebare.Un generator de curent de 1000W produce acei 1000W in cât timp?
Pe secunda? Pe ora? Sau când termina toată benzina din el? Va rog ajutati-ma

Răspuns Câştigător
| Brizbriz a răspuns:

Tot timpul poate da o putere de 1000W până se termină benzina.
========
Puterea e raportul dintre energie și timp și de aceea nu e legată de un anumit timp. Puterea de 1000W e aceeași în fiecare moment, pe toată perioada funcționării generatorului.

P = L/t unde L = energia sau lucrul mecanic, iar t este timpul în care se produce lucrul mecaic L

Puterea înseamnă lucrul mecanic (sau energia) împărțit la timp.
Puterea e viteza de generare a energiei.

1000W înseamnă 1000 Joules pe secundă. (energia se măsoară în Joule)
1 Joule înseamnă energia consumată pentru deplasarea unui corp pe distanța de 1m ca urmare a aplicării unei forțe de 1Newton. (aproximativ 100g forță)

Energia L = P x t si se măsoară în Joules sau în KWh (kilowat oră)

1KWh e energia corespunzătoare unei puteri de 1KW timp de 1 oră, deci e produsul dintre 1KW si o oră 1h
1KWh = 1KW x 1h

Dacă generatorul de 1000W funcționează 3 ore și un consumator de 1000W e conectat la generator, atunci energia produsă de generator L = P x t = 1kW x 3h = 3KWh (trei kilowați oră)

6 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pe ora.
Asigura pana la 1000W/h.
Nu are legatura cu combustibilul.

| relian a răspuns:

Generatorul produce curent electric, watul este unitatea de masura, la ce arati tu, generatorul ala scoate o tensiune de 220 V si undeva la 4-5 amperi, aia e tot.Deci tu poti conecta la generatorul respectiv scule sau aparate care trag maxim 4-5 amperi, la 220 volt.

Generatorul produce acel curent pe toata durata functionarii, in fiecare secunda ai acolo 220v si 4-5 A. Poti folosi o scula, un aparat care consuma maxim 1000 wat, sau o scula care trage maxim 4-5 amperi. Daca pui inca ceva stiu si eu de alte sute de wat, atunci va sarea siguranta.

Deci cand vrei sa cumperi un generator, trebuie sa stii cate scule, cate aparate folosesti in acelasi timp, sa stii daca le poate duce sau nu, apoi stii ce generator sa cumperi.

| halogen001 a răspuns:

Legătura dintre 1KWh și Joule:

1W = 1J / 1s
1J = 1W x 1s = 1Ws (wat secundă ca produs)
1KWh = 1KW x 1h = 1000W x 3600s = 3600000Ws = 3600000J = 3600KJ = 3, 6MJ

unde 1KJ = 1000J
1MJ = 1000000J
K = kilo, M = mega

| halogen001 a răspuns:

Puterea fiind viteza de generare a energiei, se menține constantă pe toată perioada de funcționare a generatorului la fel cum o mașină care are viteza de 100Km/h poate menține acea viteză pe toată perioada de funcționare, deci până se termină benzina.

Fiind vorba de o viteză, acea viteză e se obține în fiecare moment de funcționare. Energia produsă depinde de timp și de putere și e egală cu produsul putere x timp.

În fiecare oră de funcționare, generatorul de 1000W produce 1KWh.

| Brizbriz a răspuns:

Odata pe an bisect, numai bisect

dude, dar CHIAR NU INTELEGI ce inseamna puterea GENERATA
NU CONSUMATA

in momentul in care ai un generator de curent, oarecare, puterea generata e maximum de consumatori pe care poti sa ii pui, de ex. in cazul tau poti pune un singur calorifer la 1000W, dar nu mai mult
deci, daca vrei sa il pui la altceva (calculator, frigider, etc.) trebuie sa te asiguri ca nu ai un consum mai mare de 1000W