Bula
| Bula a întrebat:

Salutare, TPU!
Am o problema pe care nu stiu cum s-o rezolv. Stau la curte, in fata usii am un trotuar de ciment, executat ornamental, cu o usoara inclinare pentru scurgerea apei. Cu cateva zile inainte a nins, zapada s-a topit aproape total, dar a ramas o portiune de cca. 2 m inghetat, chiar in fata usii de intrare, unde aluneca foarte tare.

Intrebarea mea este:
Ce substanta as putea imprastia pe portiunea cu gheata (in afara de sare), astfel ca gheata sa se topeasca, dar sa nu afecteze nici vegetatia (florile) plantate langa trotuar, nici trotuarul sa nu se strice?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
16 răspunsuri:
Bula
| Bula explică:

Am dat si cu malai, dar in afara ca a fost purtata de copii in casa, alt rezultat n-a dat. sad

La urma urmei, am rezolvat problema.
Am dat cu 2 galeti de apa calda si am maturat imediat.
Cum au fost 5 grade afara si a suflat si vantul un pic, in 3 ore s-a si uscat trotuarul, iar acum e OK.

Acum pregatesc o galeata-doua de pietris marunt (nisip grosier) pentru eventuale alte ocazii.

Multumesc tuturor pentru ajutor!

| floresdemayo a răspuns (pentru Bula):

Mă bucur că ai rezolvat. În privința mălaiului, bine că nu s-au adunat și vrăbiile la poarta ta. ))
Într-o zi, va trece și iarna asta, va fi din nou primăvară și gata cu ghețușul...

| Bula explică (pentru floresdemayo):

N-am fost acasa.
Cand am venit, a fost deja tarziu, a doua zi s-a facut deja gheata unde a fost calcat de mai multi.
Trotuarul este ornamental si nu am vrut sa intervin "mecanic", cu spargator. happy

| darrio2007 a răspuns:

Nisip.

| Violleta2022 a răspuns:

Nisipul sau cenusa din soba!

| Bula explică (pentru Violleta2022):

Din pacate, cenusa lasa mizerie si prin casa. sad

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Uite, citește puțin aici:
http://www.infocasasigradina.ro/......ii-60.html

Citește și descrierea fiecărui produs:
http://www2.terramediu.ro/......zapada.jsp

| Bula explică (pentru floresdemayo):

E prea scump pentru mine 100lei/m!
La acel pret nici deszapezirea strazilor din Sectorul 2 nu se ajunge (cu toate ca de 5 ori este mai scump contractul decat la Brasov)

| floresdemayo a răspuns (pentru Bula):

Știu. sad
Primăria folosește clorură de calciu, dar nu îți recomand, dacă ai straturi cu flori, în jur. Ultima soluție, și cea mai ieftină, ar fi nisipul sau mălaiul (poți să râzi, dar chiar ajută!)

| anonimg a răspuns:

Zapada o indepartezi mecanic.
Ar mai fi mers si rumegus; dar si acesta lasa mizerie. Deci tot mecanic o indepartezi.

| ALGator a răspuns:

Daca ai niste nisip grosier (pietris) vreo 10 litri (o galeata) si posibilitatea sa-l incalzesti si presari. O parte din gheata se va topi iar nisipul va ramane eventual infipt in restul de gheata, formind un strat antiderapant. Cind gheata se topeste de tot il stringi la loc si il refolosesti. Am auzit pe undeva de asta dar nu am verificat.

| ALGator a răspuns:

Cea mai eficienta este indepartarea imediata si succesiva a zapezii inainte ca ea sa se taseze prea tare. Munca si educatie fizica 2 in 1 :-)

| gigite a răspuns:

Un covor vechi, pres popular, traversa uzata, sau haine vechi /uzate legate intre ele si prinse in patru colturi in afara mozaicului/betonului, pe care se va calca cu piciorul... vreau si funda pentru propunere.

| Bula explică (pentru gigite):

Deja am rezolvat, asemanator: cu sac de iuta (canepa) taiat la margini si facut covor ocazional.
Si azi a nins, am maturat "covorul", iar dupa ce s-a oprit ninsoarea l-am pus iarasi deasupra.
Curios, zapada s-a topit aproape intergral dedesubt, iar deasupra cuvorul nu aluneca deloc happy,

| gigite a răspuns (pentru Bula):

Si fundoiu unde era?

| Bula explică (pentru gigite):

Nu se mai poate. sad
Intrebarea a fost pusa de aproape 3 luni, iar fundatiunea nu mai apare la TPU dupa atata timp (a disparut, ca si posibilitatile de corectare ale raspunsurilor.
L-ai merita, cu toate ca folosesc metoda d-inaintea Craiunului.