| IIIshaneIII a întrebat:

Salutare TPU am si eu o simpla intrebare :
1mp de vata de sticla cu grosimea de 10 cm este la fel de calduroasa precum 1 mpde poliester eps50 de 10cm?

ofer funda celui ce ofera un raspuns sigur

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Aceste material sunt materiale care izoleaza termic, adica nu poti spune cas calduroase sau friguroase, ele izoleaza 2 medii cu temepraturi diferite, adica nu lasa sa treaca sau sa se faca schimb de temperatura intre cele 2 medii, bine nu izoleaza perfect, dara izoleaza atata cat poate.
Deci materialele astea le poti folosi sa fie si friguroase sa ma exprim asa ca tine laughing deci izolezi un perete, sau pur si simplu pui materialul asta izolant intre 2 spatii si vei avea o temperatura diferita.
Tu izolezi sa zic o camera, ei in acea camera poti face sa fie mai cald decat afara, ori poti face sa fie mai frig decat afara, datorita acestui material care impiedica cat poate schimbul intre afara si interior.In sf stiu ca am spus ceva alaturi dar e bine de retinut ca matrialu asta nu-i calduros, adica nu-i o exprimare corecta.Acum sa trecem la intrebarea ta.
Polistyrenul este mai bun izolator termic decat vata de sticla la aceiasi grosime.
Cel mai bun izloator termic aflat pe piata este Polyisocyanorate, nu stiu cum se numeste in romana dar este vorba despre placile alea din spuma.Din aceiasi categorie mai face parte si Polistirenu extrudat, sau expandat, dara nu-i mai bun decat asta ce am zis Polyisocyanorate, asta e cel mai bun. Dara are un inconvenient si anume capacitatea lui dea izola scade dupa anumiti ani si ajunge undeva sa izoleze ca si Spuma aia care se spreyaza daca stii despre ce vorbesc.
Acum in afara de asta un alt material bun izolator termic este Spuma aia care se aplica cu pistoale, cum este cea din sprayurile alea din comert alea mici ce sunt folosite sa pui pe la ferestre si prin locuri de genu asta in crapaturi etc. Spuma asta se numeste de fapt Polyurethane si este de 2 categorii cu izolare destul de diferita intre ele.Este spuma cu celule inchise si Spuma cu celule deschise.Cea mai buna este Spuma cu celule inchise, dar este si mai scumpa.Nu ma intreba exact ce este, ces alea celule inchise sau deschise ca trebuie sa scriu mult si deja am scris prea mult si nu vreau sa te plictisesc.
Cel mai bun izolator termic din lume, dara pe care nul gasesti in comert este AEROGEL mai bun izolator ca ala deocamdada nu cred ca este altul. Daca ai avea aerogel aproape ca ai izola perfect, mai bun ca un termos de N ori.
OK deci dintre alea ce ai intrebat tu mai bun este Polistirenu.
Vata de sticla izoleaza mai bine decat Vata Minerala, deci atentie sa nu le incurici.Una este vata de sticla, alta vata minerala.Deci intre vata minerala si vata de sticla e ceva diferenta si de fabricatie si de cum zioleaza, deci vata de sticla izoleaza mai bine decat vata minerala, nu cu mult dar izoleaza.
Tot ce am spus mai sus se refera asa cum ai spus si tu la aceiasi grosimea materialului.
Ok ce am spus mai us este luat din sursa credibila, adica de la fabricantii de materiale izolatoare.Nu mai stau acum sa caut sitele ala, eu am notat undeva chestiile astea si le am asa sa le stiu ca idee macar.
Vad ca tu ai scris poliester, nu stiu daca e corect, eu ce am scris is denumirile in engleza pentru ca am luat de pe un site american aceste date.Eu cred ca sin romana se numeste Polistiren nu poliester.Asa cred nu stiu sigur.Restu le stii pe alea cu extrudat, expandat deci nu mai conteaza cum le numesti ca stii despre ce vorbim.La fel si de spuma aia mai toti ii spuem spuma asa mai popular si mai simplu.Placile alea de spuma presata la fel stim cas placi.Cam asta is materialele astea izolatoare termic.
In plus mai pot spune ca unele din ele izoleaza si ceva fonic, cum ar fi de ex vata minerala sau vata de sticla.Nu stiu exact acum cat izoleaza fonic sau care ar izola si fonic din astea mai bine, dara stiu sigur ca au si oarecare procent de izolare fonica.
Daca vrei iti pot da cifre pentru fiecare referitor la izolarea termica alea acestor materiale.Este un standard ceva cifre urmate de o litera care arata gradu de izolare al lor.SE noteaza cu R pe inch2 adica pe cm patrati sa vorbim in romana. Daca am tot scris asa balamuc laughing hai sa ti le dau, sper sa nu te plictisesti citind.

Fiberglass - 2.9-3.8 R/inch - Vata de sticla
Mineral Wool - 2.8-3.5 R/inch - Vata minerala
Cellulose - 3.1-3.7 R/inch- Hartie
Polistyrene - 4-5.5 R/inch - Polistiren
Polyurethane - 6.3-7 R/inch -Spuma
Polystyrene foam XPS-5R - Placi Extrudate
Polystyrene foam EPS -4R - Paci expandate
Polyisocyanorate ISO - 8R -Placa spuma presata ii zic eu.Asta scade in timp la 6.5R.

Ok cam astea is in mare.Toate astea is la aceiasi grosime adica la 1 inch grosime.

| cristi202 a răspuns (pentru relian):

Si totusi, eu as merge pe vata bazaltica, si pentru ca e un izolator fonic mai bun.

| relian a răspuns (pentru cristi202):

Daca izolezi termic pui materialu care e mai bun, aia conteaza in primul rand, acolo bagi bani in caldura, deci trebuie sa faci in asa fel incat sa reduci cheltuielile.Bine asta depinde si de ce bani ai, si daca materialele is cun grad de izolare apropiat pui cei mai ieftin.
Nu am spus ca vata nu arde, pe cand polistirenu da, dar nu stai acum ca ar arde ceva, asa si acoperisu e din lemn care ar putea lua foc.
Daca vreau sa izolez fonic pui OSB sau pluta

| cristi202 a răspuns (pentru relian):

E perfect adevarat ce spui, dar hai, zi si pretul la pluta... happy happy happy

8 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Presupunand ca ai vrut sa scrii polistiren in loc de poliester, cele doua sunt destul de apropiate ca si proprietati izolatoare. Pentru edificare, trebuie sa verifici coeficientul lambda al fiecaruia, intrucat difera de la un producator la altul precum si de la o densitate la alta. Cu cat coeficientul este mai mic, cu atat materialul este un izolator mai bun.
In alegere trebuie sa conteze insa si destinatia. Daca vorbim de o izolatie la exterior, este recomandat polistirenul, daca izolatia este una de umplutura, atunci vata va umple spatiile mai bine si implicit va izola mai bine.

Bula
| Bula a răspuns:

Vata minerala in straturi este ceea mai eficace, 2-3 straturi separate cu folie groasa, rezistenta la intemperii.

| mihai69 a răspuns:

Păi nu scrie pe ambalaj coeficientul de pierderi pe suprafață (W/mp)? compară-le!
(Ca să nu mai vorbim că cifra respectivă diferă de la un producător la altul).

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns:

Si eu stiu ca vata minerala e mai buna decat polistirenul. Dar mi se pare ca e mai scumpa.

| Skiper2003 a răspuns:

Vata minerala e mai buna decat polistirenul