| NYØ2002 a întrebat:

Am si si eu o intrebare!
Care este diferenta dintre a sta in chirie la blocuri ANL si a sta cu chirie normală sau cum o stiti voi?
La ANL platesti mai putin?

7 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Platesti mai putin la ANL dar sunt criterii stricte pe baza caruia decid daca te primesc sau nu. A, si de obicei au prioritate neamurile si piretenii celor de la primarie.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Wr3nch):

Uneori, nu de obicei. Ideea e ca la ANL - in functie de oras - sunt liste de asteptare si poti sa astepti si niste ani buni pana prinzi un apartament.

| NYØ2002 explică (pentru Wr3nch):

De exemplu daca stau la ANL, pot cheama cate un prieten, gagică?

| Wr3nch a răspuns (pentru NYØ2002):

Poate sa te viziteze oricine. Dar prioriate la repartitie o au cei casatoriti sau cu copii.

| peperonies a răspuns:

Diferenta e ca inchiriezi de la stat sau de la privat. anlurile sunt ale statului.

| oz_1736 a răspuns:

La anl platesti chirie intr-un an cat ceilalti intr-o luna. Dar daca depui actele luni, peste 5 ani te casatoresti, faci 3 copii in urmatorii 5 ani, cand intra cel mic la gradinita ai punctajul necesar pentru anl. Dar te duci de 2 ori pe luna la primarie si tot timpul sa declari ca stai cu parintii tai/ei. Daca spui ca stai cu chirie inseamna ca ai bani si te descurci. Bafta

| NYØ2002 explică (pentru oz_1736):

Phoaii ce naspa, si eu nu vreau copii! Eu voiam să stau si singur sa scap odata de babaci! Eu aveam asa un planbig grinupa ce termin scoala vreau sa ma mut in alt oras, sa imi gasesc o slujba, sa stau singur, si dupa sa imi gasesc persoana iubita si sa stau cu ea!