| Neacsu_Vali_1984 a întrebat:

Am un put in curte si nu l-am mai folosit prea des. M-am hotarat sa incep sa il folosesc racordandul cu un hidrofor la instalatia casei, dar inainte de a face aceasta investitie, vreau sa ii administrez o curatare batraneasca cu var nestins si sare, apoi sa merg sa fac un test de potabilitate al apei. M-am lovit de problema ca nu prea se mai gaseste var nestins. Am gasit doar in alte localitati si cu conditia de a cumpara in cantitati industriale. Eu am nevoie doar de cativa bulgari, maxim 5kg. Ma poate ajuta cineva cu o locatie sau un magazin de unde as putea sa procur var nestins bulgare in Bucuresti?

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Uite tratamentul unei fantani: http://www.scribd.com/doc/100142326/Tratament-Apa-Fantana#scribd
si Clorura de var gasesti aici la metalo-chimice sau pe net: http://www.pestcontrol-expert.ro/clorura-de-var.html

| Astaeparereamea a răspuns:

Pe langa var si sare ar trebui sa-l mai cureti si cu pompa de nisip.

| Neacsu_Vali_1984 explică:

Multumesc de sugestie, stiu ca se poate curata si cu cloramina, dar nu vreau nimic chimical, vreau strict var nestins bulgare.
Am gasit acest var pe online, cea mai mica cantitate pe care o puteam comanda era de 10kg, as fi comandat si asa chiar daca nu am ce face cu o asa mare cantitate - dar locatia de unde era persoana care produce bulgarii este intr-o localitate unde texa de curier e enorma, as ajunge sa achit cat nu face.
Multam si pentru sugestia cu nisipul, l-am scos cu un instrument manual de denisipat, o teava de metal adaptata ca o pompa, am scos cateva galeti de nisip.