| ZoLd a întrebat:

As dori si eu sa stiu daca plasa cu adeziv o sa tina la o casa veche cu pereti din pamant peste care s-a acumulat ceva var. DUpa parerea mea nu o sa tina...o sa se dezlipeasca varul acela pana la urma dupa care va urma si plasa cu adeziv. Nu doresc sa fac asta la mine in casa, o cunostinta vrea. Eu i-am explicat ca nu o sa tina, dar nu prea intelege.
Voi ce parere aveti?
Ofer funda!

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Se poate. Conditia este sa nu inlaturi varul dat anterior. Tencuiala pe rabitz (asa se numeste plasa) se face cu ajutorul amorsei speciale: http://bit.ly/2uVt9SC
Consum 2-300 grame pe metrul patrat. Pentru siguranta maxima poti folosi si holsuruburi cu saibe de plastic (ca cele folosite la poliester expandat dar mai mici) din loc, in loc.

1 răspuns:
regis
| regis a răspuns:

Plasa cu adeziv va tine destul de bine (nu se cheamă rabitz, aceea este o improvizație care nu se mai folosește de mult, e vorba de plasa de armare din fibra de sticla), insa exista o varianta mai buna: rigipsarea.
Manopera la varianta cu adeziv e foarte mare comparativ cu rigipsul, astfel ca una pe alta costul total e același. Dar rigipsul iese drept, permite termoizolare si e o soluție pe termen lung.