| KaPy2 a întrebat:

Cat de fiabile sunt motocoasele in 4 timpi?

7 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Depinde ce faci cu ea.In general astea se numesc Trimere nu coase, pentru ca sa cosesti iarba ce ai poti folosi o cositoare, nu stai cu trimeru asta sa cosesti o zi intreaga ca tea rupt, deci acestea sunt trimere si se folosesc pentru a finisa dupa masinile de tuns in general.Bine poti si cosi cu ele dar te rupe, asa daca ai numa putin merge.In sf sa revin cum am spus depinde la ce o folosesti.Adica? Adica daca ai nevoie sa dai pe linga borduri, pe linga garduri si alte obstacole nu este buna aia in 4 timpi, nu ai ce face cu ea e buna aia in 2 timpi.Sa fiu mai scurt alea in 4 timpi are o singura viteza tare si foarte tare laughing adica nu poti controla turatia din acceleratie.De aia cu astea te duci direct in balarii sunt f bune acolo unde ai spatiu mergi, bagi tare nu te uiti.Astea in 2 timpi tu iti duci turatia unde doresti, de aia se folosesc pe linga borduri, case ziduri bla bla pietre stainci bla bla.Asa de fiabile is la fel daca iei una profesionista.Stai sa caut pe Youtube un site in care ti se explica cum sta treaba.Adica arata oameni care asta fac zi de zi taie iarba.Sincer eu prefer astea in 2 timpi pentru ca nu stau sa cosesc un sfert de ha sau stiu si eu acest trimer sa imi dau duhu laughing, dau cu o masina special de tuns iarba apoi pe linga gard, pe linga copaci, depinde c e ai dai cu aceste motocoase cum le spuneti voi.Ok caut link-ul ala si til trimit daca o sa fii curios sa vezi, chestia este ca e in engleza dar nu-i cine stie ce omu se pricepe arata, nici nu-i nevoie sa intelegi ce spune ca vezi.

| relian a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=QQPfhnInioQ

Tipu e funny rau dar stie ce vorbeste, cu aia se ocupa zilnic, iar in america se taie iarba frate nu se joaca si asta zi de zi. Sper sa te ajute e o comparatie intre 2 si 4 timpi, aia inseamna stroke ala dar cred ca stii asta.

| relian a răspuns:

Am uitat ceva sa spun, cele care au axu rigid adica din otel sunt mai bune decat cele cu axul flexibil, in general asa sta treaba.Eu am urmarit multe trimere din astea, cele mai bune sunt Sthil si Eco deci nu as merge pe Honda, Honda sunt bune masinile de tuns alea de le impjgi Lawn mover cum le zic in engleza, alea da Honda sunt cele mai bune.Eu vreau sa iau un trimer din asta stihl dar profesional adica FS 94 R, Cred ca e cel mai bun trimerasa pentru suprafete mici pentru lucrat toata ziua daca ai e printre cele mai usoare si de mare putere.R ala inseamna ca e cu maner din ala rotund Round deci nu din aia cu coarne,unde sunt eu alea nici nu se vand, nu se folosesc decat f rar, adica sa mergi pe camp sa cosesti cu trimeru asta, sau se foloseste in spatii mari prin oras, la margine etc, dar coarnele alea sincer mie mi se par f inconfortabile.Deci asa din cate am studiat si am intrebat pe astia profesionistii ce tunde zilnic asta e foarte bun 94R. Daca vrei sa vezi caracterisitici www.sthil.com acolo cauti si vezi toate ce fac si comparatii intre ele.Asta 94R are shaft steel adica ax de otel are motor f mic dar f puternic. Unde sunt eu costa undeva la 350$. Daca cauti pe sitele lui stihl.com acolo iti arata care sunt profesionale care is pentru casa.Deci sincer eu parerea mea e ca mai bune sunt astea 2 timpi, dar cum am spus daca mergi pe camp sa cosesti atunci ia una in 4 timpi dar profesionala nu papadii :)), daca e pentru casa atunci iei una in 2 timpi indiferent de care.Eu am spus ce imi place mie, in general imi plac lucrurile de calitate ceara de le folosesc f putin sau nu la intreaga lor capacitate.Cei de calitate e de calitate.

| relian a răspuns:

Am revenit, sper sa nu ma injuri, am uitat sa spun ceva, nu are legaura cu intrebarea ta dar am spus sa zic si eu ce stiu sau aflu de la cei care lucreaza zilnic cu motocoase cu fierastraie sau drujbe cum le zic romanii si alte masinarii care au motoare din astea la care se foloseste amestec de benzina cu ulei.Am aflat de la tipu asta unele chestii din video de pe Youtube si apoi de la un alt tip care l-am intilnit la un magazin din asta care vinde masinarii.Benzina ce o folosesti a spus sa fie cea mai scumpa, ala e secretu zice ala mai ales daca folosesrti coasa sau drujba asa rar, deci sta benzina in ea ceva vreme.Au spus sa nu se foloseasca benzina ieftina ca de nu lucrezi zilnic nu stiu ce face benzina aia ieftina calamina sau ceva de genu asta si dupa tragi la sfoara deti maninca zilele laughing.Eu am un atomizor solo din ala profesionist si s-a folosit la el numa benzina ieftina si citeodata asa se intampla iti manca zilele.Acum am folosit numai benzina scumpa cea mai scumpa porneste de cum ating sfoara aia laughing deci zic si eu de la altii poate va prinde bine, sau macar incercati si vedeti cum e.In manual fabricantu nu spune ce benzina sa folosesti, zic asta pentru ca am vazut ceva masini de spalat din alea cu presiune la care arata pe capac pe masina sa nu se puna decat benzina ieftina adica aia cu cifra octanica cea mai mica, dar acolo arata expres lucru ala.La drujbe la motocoase la atomizor nu am vazut sa spuna ce tip de benzina sa pui, asa ca eu aia folosesc, mai ales ca astea atomizoru drijba le folosesc odata pe an si atunci nici cateva ore.Acum din decembrie am drujba sta si am pus pe cineva sa o porneasca a zis ca pornit din prima, am benzina din aia mai scumpa.Ok am scris cam mult dar poate stiu si eu am zis sa ajut poate mai citeste careva. Iara cand vrei sa afli ceva comparatii sau mai stiu eu ce cauta in engleza si cauta la americani aia au destule. Uite poti cauta si chestia asta cu benzina sa vezi ce recomanda ei sa o scoti afara daca e benzina ieftina sau daca o lasi in rezervor si nu folosesti sa pui benzina scumpa cu cifra octanica cea mai mare.

| relian a răspuns:

Iarasi am venit cu o idee sau un link daca esti curios.Ce vezi in link-ul asta sunt profesionale, dar sunt si mai ieftine cu 250$ dar asta din ce am studiat se pare ca sunt cele mai tari in domeniu.Vezi are un video, la urma acolo la poze iti arata cum lucreaza masinaria asta.Asta da masina cu fir ce trimer ce sa-l tii in mana si povesti :))

http://bearcatproducts.com/products/wheeled_trimmers/wt190/

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Mai fiabile decat 2t.

| KaPy2 explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Am in 2t si vreau sa-mi iau alta in 4t, un stihl fs 311, sau una de la honda...n-am lucrat cu una in 4t si sunt curios ce sunt de ele