| CannabisFan a întrebat:

Salutare, TPU! Deci am o drujba care are cablul (fisa) de la bobina la bujie taiat si era innadit cu alta bucata de cineva inainte si nu inteleg care e faza cu firu' ala extrem de subtire. Ma chinui sa inteleg cum de nu se arde, fiind subtire si avand rezistenta mare banuiam eu ca se incinge si are o cadere de tensiune mai mare, mai ales ca e supus la 15.000-20.000V sau cat are nevoie bujia pentru a produce scanteia. Pe de alta parte daca rezistenta e mare, curentu' e mai mic in amperi, deci puterea disipata pe fir e mai mica pentru ca Putere = Voltaj x Intensitate. Sunt intr-o dilema totala, am lasat jumatate din fisa, cat mai era si am innadit cu un cablu gros, cu multe spire/firicele pana la bujie. Merge dar poate avea ceva? Se poate arde sau ceva? Sa-mi explice cineva competent laughing Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Acolo trebuie pus un așa numit cablu de FIT (foarte înaltă tensiune) - care are o izolație foarte bună ce nu permite să se descarce la masă prin ea tensiunea ce merge spre bujie.
Iar calculul tău e puțin greșit: prin acel circuit nu circulă curent continuu, ci pulsuri foarte scurte la intervale relativ mari (față de lățimea pulsurilor). Deci cele câteva firicele de cupru sunt perfect suficiente.
Cablu din ăla poți lua de la un delco vechi de Dacie, sau din talcioc.