| Mikiass a întrebat:

Vreau sa imi achizitionez un aparat de spalat cu presiune ( turbojet) pentru uz casnic ( masina, covoare etc.). Cam ce putere ar trebui sa aiba (cati wati) si ce presiune? Multumesc!

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Un model bun pentru casa trebuie sa aiba o putere de 1000 – 2000 W. Daca ai nevoie de o masina de spalat cu presiune pentru a inlatura vopseaua de pe ziduri sau chiar garduri, atunci vei avea nevoie de un model care sa depaseasca 2000 W, insa pentru acesta performanta trebuie sa te pregatesti cu un buget mai mare.
Un aparat bun genereaza o presiune de 100 – 150 bari si un debit de 350 – 450 l/h, ce actioneaza ca o forta si indeparteaza murdaria, chiar si cea uscata, de pe suprafetele ce doresti sa le cureti. Atentie insa la tipul de material al obiectelor ce doresti sa le speli, unele pot ceda de la presiune– ex: plasticul, sau chiar deforma – ex: tabla, cartonul.
Avand in vedere ca o masina de spalat cu presiune este un aparat foarte puternic, ai nevoie de siguranta.